Aselsan Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (21.01.2014)

Aselsan Hisse Yorumu

 Aselsan  için  “Endeksin  Üzerinde  Getiri”  notumuzu sürdürüyoruz. 

Şirket için 12 aylık hedef fiyatımız 10,0TL. Değerlememize  göre Aselsan  için  %26  yukarı  potansiyel öngörüyoruz.

 Aselsan’ın  ikincil  halka  arzının  ertelenmesi  hisse üzerindeki baskıyı kaldıracak. 

Şubat ayının ilk haftasında yapılması planlanan TUSAS‐TAI halka arzları piyasadaki  olumsuz  koşullar  nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelendi. Bu ertelenme haberlerinin Aselsan’ın ikincil halka arzınında
ertelenme olasılığını güçlendirdiğini düşünüyoruz.
TUSAS ve  TAI’nin  ana  hissedarı  olan  TSK  Güçlendirme  Vakfı, Aselsan’ın da ana hissedarı  konumundadır. Vakıf daha önce  Aselsan’ın Mart‐Mayıs 2014’te planan ikincil halka arzının TUSAS ve TAI halka arzlarından sonra yapılacağı açıklamasında  bulunmuştu. Ertelemeyle Aselsan üzerindeki halka arz baskısının giderileceğini düşünüyoruz.
Bu sebeple de Aselsan’ın en çok beğendeğimiz hisseler arasına koyuyoruz.TL’de yaşanan zayıflama
Aselsan için aşağı yönlü risk olsa da halka arzınertelenmesiyle defansif yapısının
hisseyi güçlü tutacağına inanıyoruz.

9A13 sonuçları kuvvetli. 

Aselsan 9A13’te %26 ile güçlü bir ciro büyümesi gerçekleştirdi. TL’de yaşanan zayıflama  cirosunun büyük bir kısmı dolar ve euro (%55 dolar %25 euro)olan Aselsan için pozitif oldu.Bununla birlikte Aselsan’ın maliyetlerinin %55‐%60’lik kısmı döviz bazındadır.
Aselsan bu sayede 9A13’TE %40 VAFÖKbüyümesi gerçekleştirdi.Bu büyüme trendinin 4Ç13 ve 1Ç14’te de devam etmesini bekliyoruz.

Aselsan Türkiye’nin savunma sanayi taahhüt alanındaki tek  halka  açık  şirketidir.

Türkiye’nin savunma harcamalarının önümüzdeki dönemde de güçlü kalmasını bekliyoruz.  Yerel  savunma  sanayi  geçtiğimiz  5  yılda ortalama %19 ciro büyümesi kaydetti. Büyüme tahminleri önümüzdeki
5 yıl için %13 düzeyinde bulunuyor. Aselsan için de benzer bir ciro büyümesi öngörüyoruz.
Aselsan’ın birikmiş iş hacmi/satış rasyosu 3,6x seviyesinde iken,birikmiş iş hacmi yaklaşık 3,8 milyar dolar seviyesindedir.

Ana risk TL’deki  zayıflama.

Operasyonel gelirde döviz etkisi olumlu olsa da, operasyonel gelir kaleminin altında bir
miktar negatif etki oluşmaktadır.
TL raporlama, döviz bazlı  yükümlülükler ile TL değer kaybettiğinde Aselsan kayıp yazabilmektedir.Fakat bunun parasal olmayan bir kalem olduğunu belirtmemiz gerekiyor.
Hisse fiyatı ve döviz kaynaklı kayıp arasında düşük ilişki görüyoruz. 3Ç13 sonuçlarında net kayıp 82 milyon TL  (satışlarının %18’i)seviyesindeyken Aselsan üç aylık dönemde BIST100  endeksinin  %1 üzerinde  performans gösterdi. Aselsan’da 4Ç13’te benzer bir döviz pozisyon zararı bekliyoruz.

Teknik Analiz:

Hissede aşağı trend hareketi devam ediyor. Dolayısıyla teknik görünüm şu an için  çok güçlü değil. 7.70 ve 7.30  seviyeleri destekler. Bu banttan tepki  muhtemel.  Fakat  olası  bu  tepki  sonrasında  8.30  seviyesinin aşılabilmesine bağlı  olarak  teknik görünümde  olumlu  bir seyirden bahsedebiliyor  olacağız. Bu seviyenin aşılması durumunda ise ilk aşamada 8.60/80 bandı hedeflenebilecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Ak Yatırım Şirket Raporları

Tüm Aselsan Hisse hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir