Arçelik Hisse Yorumu / Bizim Menkul – (10.10.2017)

Arçelik Hisse Yorumu

Hedef Fiyat 25,81
Getiri Potansiyeli 18,6%
Önceki Hedef Fiyat (17.02.17) 22,69

Büyüme Hız Kesti…

ARCLK için 12 aylık hedef fiyatımızı 22,69 TL’den 25,81 TL’ye yükseltiyor, %18,6 getiri potansiyeli ve Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyesi ile öneri listemizde tutmaya devam ediyoruz. Arçelik, uluslararası rakiplerine göre FAVÖK büyümesi, temettü verimi ve beklenen karlılıkta öne çıkarken sektörüne göre %29 FD/FAVÖK17T iskontosu ile işlem görüyor. Rakiplere iskontolu işlem görmesine rağmen ARCLK kendi tarihi ortalama çarpanlarının hafif üzerinde fiyatlanıyor.

Türkiye beyaz eşya pazarı 2Ç17’de adetsel bazda %20 büyüdü. 2017 yılının ilk çeyreğinde %36 büyüyen Türkiye pazarı ikinci çeyrekte bir miktar hız keserek %20 büyüdü ve 2,33 milyon adede yükseldi. Klima satışları ilk çeyrekteki %9’luk büyümenin ardından ivme kazanarak 20172Ç’de %30 arttı. TV pazarı ise %9 daraldı.

Avrupa beyaz eşya pazarı %2 büyüdü. Adetsel bazda %2 büyüyen Avrupa pazarında lokomotif ürün buzdolabı olurken en hızlı büyüyen ülkeler Ukrayna, Rusya ve İspanya oldu. Ankastre ürün gruplarının büyümesi %5 olurken solo ürünlerin büyümesi %2’de kaldı. İlk çeyrekte daralan Güney Afrika pazarı canlı geçen Mayıs ve Haziran ayıyla beraber ikinci çeyrekte büyüme gösterdi.

Türkiye pazarında ÖTV indiriminin etkisiyle 1Ç17’ye göre daha zayıf olmakla beraber iç pazardaki güçlü talep, POS yazarkasa yasal geçiş sürenin 2017 sonuna uzatılmasından dolayı talebin zayıf seyretmesine rağmen Şirket, yurtiçi satış gelirini 2Ç17’de yıllık %20 artırırken, TL’deki değer kaybının etkisiyle %20 artan ihracat ile 2Ç17’deki toplam satış geliri %27,6 artış kaydederek 5.061 milyon TL olarak gerçekleşmiş ve beklentimizi karşılamıştır. Plastik ve metal fiyatlarının 2016 sonunda başlayan yükselişin gecikmeli etkisi ve marjı daha düşük klima satışlarının payının artması Şirket’in marjları üzerinde baskı oluşturmuştur. Brüt kar marjı 3,4 yp gerilemesine rağmen Şirket’in faaliyet giderleri/net satış oranında yaşanan iyileşme faaliyet kar marjı ve FAVÖK marjındaki gerilemeyi sınırlamıştır. 2Ç17’de 489,8 milyon TL FAVÖK üreten Arçelik, geçen yıla göre %16,7 büyüme kaydetmiş ve beklentimizi karşılamıştır.

Hindistan pazarına giriş hikayesi. Beyaz eşya penetrasyonunun düşük olduğu dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde 100 mn dolar sermaye ile %50 ortaklık payıyla yatırım anlaşması yapılmıştır. 10 yıllık 1 milyar dolar gelir hedefi ve %10 pazar payıyla 110 milyon dolar FAVÖK beklentisi henüz fiyatlanmadı.

İstikrarlı temettü verimi. Son yedi yılın tamamında temettü dağıtan Şirket, 2017 yılında %2,5 verim ile 425 milyon TL temettü dağıtmıştır.

Riskler. Yurtiçinde ÖTV indiriminin Eylül ayında sona ermesiyle daralacak talep, plastik ve metal fiyatlarında yükselişin hız kazanmasıyla kontrol edilemeyen maliyetlerdeki yükseliş Şirket’in marjları ve hedef fiyatımızı baskı altına alabilir.

HANGİ HİSSELERİ ALMALI? TIKLAYIN, ÜCRETSİZ ÖĞRENİN!..

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş