Arçelik 2023 1. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Arçelik’ten beklentilere paralel dönem kârı

Arçelik, 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasa beklentilerine paralel 1,07 milyar TL net dönem kârı elde etti. Şirketin net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azaldı.

Arçelik, 2023 yılı ilk çeyreğine ait konsolide bilançosunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Şirket, 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasa beklentisine paralel olarak 1,07 milyar TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Arçelik’in kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalış gösterdi. Şirketin ilk çeyrek net satışları 39,9 milyar TL oldu.

Arçelik’in yılın birinci çeyreğinde net satışları 39 milyar 891 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin bir önceki çeyrekteki toplam satışları 39 milyar 192 milyon TL, geçen yılın aynı çeyreğine ise 28 milyar 162 milyon TL seviyesindeydi. FAVÖK ise son çeyrekte 3 milyar 691 milyon TL oldu.

Son çeyrekte; fiyat artışları, TL’deki değer kaybı ve inorganic gelir katkısının etkisiyle yıllık yüzde 42’lik ciro artışı görüldü. Organik olarak yıllık büyüme yüzde 36 olarak gerçekleşti.

Toplam satışlar içerisinde Türkiye’nin payı geçen yılki yüzde 30 seviyesinden yüzde 38 seviyesine yükseldi. Pay geçen çeyrekte ise yüzde 32 seviyesindeydi.

Satışlar son çeyrekte çeyreklik yüzde 20, yıllık yüzde 79 büyümeyle 15 milyar lira oldu

Türkiye’de satışlar güçlü seyrederken, Batı ve Doğu Avrupa’da tüketici talebindeki daralma hızlandı. Azalan maliyetler, fiyat artışları ve daha da iyileşen Operasyonel Giderler/Satış oranı, son çeyrekte FAVÖK marjına 42 baz puan katkı sağladı.

Arçelik’in brüt kâr marjı son çeyrekte yüzde 29 seviyesinden yüzde 31’e yükselirken hammadde maliyetlerinde hafifleme ve dolar karşısında değer kazanan euro marjları destekledi.
Şirketin FAVÖK marjı ise son çeyrekte yüzde 9,1’den yüzde 9,3’e yükseldi ancak geçen yılın aynı çeyreğindeki yüzde 10,5’in altında kaldı.

Net işletme sermayesi/satışlar oranı, artan alacaklar nedeniyle 2022 yıl sonuna göre yüzde 1,7 artarak 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 22,7 olarak gerçekleşti.

Artan yaşam maliyeti harcama önceliklerini etkiledi, yurtdışı pazarlarda beyaz eşya talebi zayıf kaldı

2022 yılı boyunca Batı Avrupa pazarında tüketici talebindeki yavaşlama, 2023 yılının ilk iki ayında da devam ederek, geçen yılın aynı çeyreğine göre adet bazında yüksek tek haneli daralmaya neden oldu.

Sektör genelinde uygulanan fiyat artışları, birim daralmayı bir ölçüde dengelemiş olsa da Pazar değer bazında tek haneli düşük yüzde ile daraldı. Batı Avrupa’da, geçen yılın yüksek baz etkisiyle talep Almanya’da daralırken, Fransa’daki grevler pazarı olumsuz etkiledi.

Doğu Avrupa pazarındaki tüketici talebi de 2023’ün ilk 2 ayında, esas olarak geçen yılın aynı döneminde elde edilen güçlü performans nedeniyle, birim bazında geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 20’nin biraz üzerinde daraldı. Devam eden siyasi ve makro ekonomik zorluklar talep daralmasının arkasında yatan diğer faktörler arasında yer aldı.

Devam eden talep düşüşü Afrika, Orta Doğuve Asya-Pasifik operasyonlarını da olumsuz etkilemeye devam etti.

Şirketin önceki çeyrekte açıkladığı beklentilerinde değişiklik bulunmuyor

2023 beklentilerine bakıldığında konsolide gelirlerinde TL cinsinden yüzde 45 civarındaki büyüme beklentinin devam ettiği görülüyor. Kırılımında ise Türkiye ciro büyümesi yüzde 45 seviyesinde, Döviz cinsinden ciroda yüzde 6 civarında olması bekleniyor. Diğer taraftan şirket, FAVÖK marjını yaklaşık yüzde 10, işletme sermayesinin satışlara oranını yüzde 23-25, yatırım harcamalarını yaklaşık 300 milyon euro olarak öngörüyor.

Kaynak: Bloomberg HT