Apple (AAPL) lokomotif mi?

AAPL: APPLE teknoloji hisselerini sürükler mi MATANA nereye?

Apple hisse ağırlığının en yüksek olduğu teknoloji hisseleri sepetine önce yazıda değindik. Tarihsel olarak sepet üzeri getiri sağlamış olan hisse hareketleri üzerinden küresel ekonomideki dalgalanmalar okunabilir mi? Tüketim toplumunun teknolojiye uyum şekli geleceğin yaşam tarzları hakkında ipucu verecek midir?  Dönüşleri erken vermesi diğer sepet büyükleri için ne anlam ifade edebilir? İleride MATANA hisseleri olarak bakabileceğiz: Microsoft, Apple, Tesla, Amazon, Nvidia, Alphabet

Bu yılın geneli üzerinde fikir verecek olan getiri kıyaslamasını teknoloji ekosistemi hisselerinden bazıları için yapalım. Böylece bir tüketim biriminin ortalama para harcama mekanizması üzerine sağlam fikrimiz oluşabilir: 2022 yılı getiride Apple ilk sırada ( % 187), Google (% 68) izliyor, Amazon (% 40) ve negatif getirili Netflix (- % 9) sıralanıyor. Bir başka deyişle “ucuz kalmış” olmakla kelepir olmak farklı anlamlara gelebilmektedir. Daha doğru iş planı içinde olan ve bunu oluştraun üst modelin sağlamlığı beklentilerin yüksek kalmasına sebep oluyor.

Temel matematik modelimiz değişmiyor: hisse performans değerlendirmesi için diğer varlık sınıflarında kullandığımız formülle devam ediyoruz. Bir tür kaldıraç, sapma, ortalama dönüş karmasından bahsedebiliriz. Bist100 hisseleri bankalar ağırlığıyla ağır satışlar görmüşse bunu da model bazlı açıklayabiliyoruz.

Apple hissesine dönelim: son 7 günde ilginç U dönüşüne benzer hareketi dikkat çekiyor. Acaba ne kadar düşündük? Bu, U dönüşü formasyonun matematiksel karşılığı olabilir mi? Raporların dilinde sözlü ifadelerin yerini matematiksel ifadeler ne kadar alıyor ve bu anlamda alıcı tarafın kararlarını ne kadar iyileştirebiliyoruz?

Büyük danışman havuzuna bakarsak Apple hissesi için beklenti fiyat ortalaması 180 $  – 185 $ arasında değişiyor. Kapanışın 155 $ altında olduğunu göz önüne alırsak oldukça iyi hedefler verilmiş durumda, hatta en yüksek beklenti fiyat 220 $ seviyesini zorluyor. Enflasyonist ortamda bile ortalama beklentiye göre % 19 fiyat artışı makul görülebilir mi ? Elbette bunu tartışmayacağız, temel analiz veya makro beklentilerle yolumuzu çizmiyoruz. Bizim için belirleyici olan matematik modeldir ve o da yukarıda belirtilen parametre çorbasına göre aktif olarak çalışır.

Yine de, tahmin fiyatların bu modele göre gerçekçiliği tartışılabilir çünkü kendini yüksek oranda doğrulamış bir denklemden bahsediyoruz. Bir başka deyişle, modele en iyi uyum gösteren tahminlerin sahibi danışmanların kısa listeye düşerek takip edilmesi yerinde olabilir.

Hisse fiyat grafiği ne anlatıyor olabilir?

– teknoloji sepeti açısından bakarsak: alfa getiri devam edecektir: son 30 – 35 gün hareketinin uzun süredir ilk kez yataya dönüyor olması bunu sağlıyor. Sepetin getirisini yukarı çekmeye de önemli ölçüde etki edecektir (QQQ sepet)

– sert düşüşlerle geçen ağustos 2. yarından bugüne gelen süreç, kaldıraç etkisinin mutlak anlamda (hisse fiyatı üzerinden ) güçlenmesini sağladı.

– bu durumda belirgin AL pozisyonunda daha sık işaret göreceğimizin belirtisidir.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!