Andolu Efes 2014 / 9 Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (07.11.2014)

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Şirketin 2014 yılı 3. çeyreğine ait finansal sonuçlarına göre bir önceki yılın aynı çeyreğine göre satış gelirlerinin %9,3 oranında artarak 3.056 mn TL olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Brüt karlılığı ve faaliyet karını da arttıran şirketin net karının ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %60 oranında azalarak 98 mn TL olduğu görülmektedir. Net karın %60 oranında gerilemesi; net finansman giderlerinin %76 oranında artış göstererek 283 mn TL’ye yükselmesi ve geçen yıl satılan Abank’taki hisselerin satışından kaynaklanan gelirin bu sene olmayışından kaynaklanmaktadır. Şirketin faaliyet gösterdiği ülkeler olan Rusya’da satış hacimlerindeki daralma satış fiyatlarının ABD doları cinsinden yükselmesiyle aşılırken, Ukrayna’da satış hacmi beklenildiği gibi gerçekleşmemiştir.

Ülker Bisküvi (ULKER, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2014 yılı 3. çeyreğine ait finansal sonuçlarına göre bir önceki yılın aynı çeyreğine göre satış gelirleri %3 oranında artarak 672 mn TL olurken, satışların maliyetinin ise %8 oranında arttığı görülmektedir. Bu nedenle brüt karlılığı aynı dönemlerde %13 oranında gerileyen Ülker Bisküvi’nin ticari faaliyetlerinden kur farkı giderlerinin azalması nedeniyle faaliyet karının yükseldiği görülmektedir. 2013 yılı 3. çeyreğinde yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan 68 mn TL’lik gelirin bu seneki çeyrekte 18 mn TL olduğu görülmektedir. Şirketin 2014 yılı 3. çeyrek ana ortaklık net karı %16 oranında artışla 35 mn TL olmuştur.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir