Anadolu Yakası’nın yeni metro hattı duraklarında emlak fiyatları

Geçtiğimiz günlerde faaliyete giren Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı, İstanbullulara, ulaşımda kolaylık sağlıyor.

Yedi istasyonun yer aldığı bölümün açılmasıyla, hattaki toplam durak sayısı 16’ya yükselmiş oldu. Yeni metro hattıyla, günlük ortalama 600-700 kişinin taşınması bekleniyor. Bu yenilikle birlikte Üsküdar, Ümraniye ve Çekmeköy’de gayrimenkul açısından nasıl gelişmelerin yaşanmasına neden olacak?

Bilindiği gibi ulaşım kolaylığı, bu imkânın yaşandığı bölgedeki konutların artırıyor. Ana yollara, toplu ulaşıma yakın olan konutlar daha kısa zamanda değerleniyor. Genel eğilimlere bakıldığında satılık ev arayışında olan kişilerin en önemli ilk üç kriteri arasında ulaşım kolaylığı da yer alıyor. Özellikle yatırım amaçlı ev sahibi olanlar için önde gelen kriterlerden olan konut geri dönüş süresi (amortisman süresi) ise bir bölgede satın alınan bir konutun kiraya verilmesi durumunda, satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeriyle karşılanabileceği olarak tanımlanıyor.

Peki yeni metro hattının açılmasıyla birlikte ulaşım kolaylığı açısından avantajlı olan Üsküdar, Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinde konut geri dönüş süreleri ne kadar? Üsküdar, 23 yıl ile üç ilçe arasında en uzun geri dönüş süresine sahip. Ümraniye ve Çekmeköy ise bölgede konut yatırımı yapanlara 22 yıllık geri dönüş süresi sunuyor. İşte Zingat.com Bölge Raporu Eylül 2018 verilerine göre İstanbul’un üç ilçesinde konut geri dönüş süreleri ve ortalama 100 metrekarelik satılık dairelerin fiyatları…

Üsküdar
İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Üsküdar’da ortalama konut metrekare fiyatları 4 bin 904 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 23 yıl olarak hesaplanıyor. Satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 367 bin 832 TL ile 613 bin 100 TL arasında değişiyor.

Ümraniye
Hızla gelişen Ümraniye’de ortalama konut metrekare fiyatları 3 bin 709 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplanıyor. Satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 278 bin 144 TL ile 463 bin 600 TL arasında değişiyor.

Çekmeköy
Çekmeköy’de ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 966 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplanıyor. Satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 222 bin 474 TL ile 370 bin 800 TL arasında değişiyor.

Kaynak : www.zingat.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin