Anadolu Sigorta Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (26.07.2014)

Anadolu Sigorta Hisse Yorumu

Anadolu Sigorta için %12,4 sermaye maliyetine göre hesapladığımız hedef fiyatımız 1,88 TL olup hisse için AL önerisi
veriyoruz.

Anadolu Sigorta 2014 tahmini 0,8 F/DD ve %8 sermaye getirisi ile uluslararası rakiplerine göre %35 iskontoludur. Ayrıca, 2014
tahmini 10,2 F/K oranı ile işlem gören hisse uluslararası rakiplerine göre %9 iskontolu olup 3 yıllık bileşik net kar büyümesi %7 ile rakiplerinin üzerindedir (3%). Uzun vadeli sermaye getirisinin %7 seviyesinde korumasını beklediğimiz Anadolu Sigorta’nın mevcut durumda değerlemesinin cazip olduğunu düşünmekteyiz. Yüksek karlılık ivmesi ve güçlü temel göstergeleri ile şirketin rakiplerine göre iskontolu olmayı haketmediğini düşünüyoruz.

Anadolu Sigorta için 2014 yılı net kar tahminimiz 71mn TL olup yıldan yıla yüzde 6 artışa işaret etmektedir; 2015 yılı için ise net karda yıldan yıla yüzde 13 artış beklemekteyiz. 2014 yılında ve orta vadede teknik zararların devam etmesini öngörmemize rağmen şirketin çeşitlendirilmiş yatırım portföyü sayesinde net karlılıkta 3 yıllık bileşik yüzde 11 artış kaydedeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki üç yılda net kar majının ortalama yüzde 2,3 seviyesinde gerçekleşeceğini net yatırım getirisinin ise ortalama yüzde 4,1 olacağını bekliyoruz. Şirket için uzun vadeli büyüme oranını yüzde 5,6 olarak,, uzun vadeli kombine oranını ise yüzde 101 olarak öngörmekteyiz.

Toplam prim üretiminin üçte birini oluşturan kasko branşında yüzde 19 pazar payına sahip olan Anadolu Sigorta iyi fiyatlama sayesinde kasko branşı net kar marjını yüzde 4,5’e çıkarmıştır (1Ç13: yüzde 0,8 ). 2015 yılında kasko kar marjının yüzde 7,3’e yükseleceğini ve teknik karlılığın destekleneceğini öngörmekteyiz. Bununla birlikte iyi fiyatlamaya rağmen trafik branşında zararlar devam etmektedir. Ürün gamında motor segmentinden motordışı segmentlere gözle görülür bir değişim olmadığı
sürece taknik zararların orta vadede devam edeceğini düşünüyoruz. Kombine orandaki her 100 baz puanlık değişim şirketin net karını 14 milyon TL etkilemektedir.

Faiz oranlarındaki artışlar hisse için potansiyel katalizör olmaktadır. 2014 yılında net yatırım gelirinin yüzde 13, 2015 yılında ise yüzde 5 artacağını öngörmekteyiz. Anadolu Sigorta’nın çeşitlendirilmiş yatırım portföyü gelirlerdeki oynaklı azaltmaktadır. Önümüzdeki üç yılda net yatırım getirisinin ise ortalama yüzde 4,1 olacağını bekliyoruz. Faiz oranlarındaki her 100 baz puanlık değişim şirketin net karını 12 milyon TL etkilemektedir.

Trafik sigortalarındaki 2013 yılsonundaki iyi fiyatlamaların etkisinde 2014 yılının ikinci yarısının karlılık açısından ilk yarıyıla kıyasla daha iyi olacağını düşünmekteyiz. Yüksek karlılık ivmesi, güçlü temel göstergeler ve sektörün olumlu görünümü göz önüne alındığında Anadolu Sigorta’nın iskontolu işlem görmeyi haketmediğine inanıyoruz.

Şeker Yatırım 2014 Ağustos Aylık Bülteni

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir