Anadolu Sigorta Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (27.04.2017)

1Ç17 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Potansiyel Getiri: %4

Güçlü faaliyet performansı

 Anadolu Sigorta 1Ç17’de 62mn TL kar açıkladı. Sonuçlar bizim beklentimiz olan 49mn TL’nin üstünde gerçekleşti. Konsensüs beklentisi ise bulunmuyordu.

 Faaliyet performansındaki iyileşme ve yüksek net yatırım gelirleri net karı destekleyen ana faktörler oldu. Anadolu Sigorta’nın brüt yazılan primleri yıllık bazda %3 artarken, aynı dönemde sektör büyümesi ise %12 oldu.

Karlılıkta iyileşme

 Bileşik oran yıllık bazda 3.8 puan, çeyreksel bazda ise 7.8 puan iyileşerek %104 oldu. Trafik Yasası’nda Nisan 2016’da yapılan değişikliklerin olumlu etkilerini görmeye devam etmekteyiz. Zorunlu trafik segmentinde aktif olan Anadolu Sigorta, bu değişikliklerden en olumlu etkilenen sigorta şirketlerindendir. Zorunlu trafik segmenti bileşik oranı 1Ç16’daki %141 seviyelerinden, %98 seviyesine gelmiştir. (Olumlu)

Yüksek yatırım gelirleri

 Net yatırım gelirleri yıllık bazda yaklaşık 2 katına çıkarak 125mn TL oldu. İştiraklerden elde edilen kar payları, yatırım portföyü gelirlerinin yüksek seyretmesi ve kur farkı gelirleri, Anadolu Sigorta’nın net karını destekleyen unsurlar oldu.

Finansalların etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz

 Güçlü faaliyet performansı nedeniyle finansalların hisse etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz. 2017 net kar tahminimizi ise %22 artırıyoruz. Hisseler için yeni 12 aylık hedef fiyatımız 2.50 TL’dir ve %4 artış potansiyeli içermektedir. Hisseler için “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizi koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN