Anadolu Hayat Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (02.07.2014)

Anadolu Hayat Hisse Yorumu

Anadolu Hayat için %13,7 sermaye maliyetine görehesapladığımız hedef fiyatımız 5,55 TL olup hisse için AL önerisi veriyoruz.

Anadolu Hayat 2014 tahmini 3,1 F/DD ve %16 sermaye getirisi ileuluslararası rakiplerine göre %51 primlidir. Ayrıca, 2014 tahmini 20,3 F/K oranı ile işlem gören hisse uluslararası rakiplerine göre%57 primli olup 3 yıllık bileşik net kar büyümesi %16 ile rakiplerinin üzerindedir (8%). Uzun vadeli sermaye getirisinin %22 seviyesinde korunacağını beklediğimiz Anadolu Hayat’ın mevcut durumda değerlemesinin cazip olduğunu düşünmekteyiz. Yüksek karlılık ivmesi ve güçlü temel göstergeleri ile şiketin rakiplerine göre primli olmayı hakettiğini düşünmekteyiz.

Anadolu Hayat için 2014 yılı net kar tahminimiz 87mn TL olup yıldan yıla yüzde 5 artışa işaret etmektedir; 2015 yılı için ise net karda yıldan yıla yüzde 22 artış beklemekteyiz. 2014 yılında teknik net karın emeklilik tarafındaki zarara rağmen yıllık yüzde 17 yükseleceğini ve 3 yıllık bileşik olarak yüzde 24 artış kaydedeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki 3 yılda emeklilik tarafında yeni katılımcılar ile artmasını öngördüğümüz yönetilen aktif miktarı ve hayat primlerindeki artış teknik kar marjını ortalama yüzde 5,9 seviyesine getirecektir. Şirket için uzun vadeli büyüme oranını yüzde 9,7 olarak modelliyoruz.

Emeklilik tarafının 2015 yılından itibaren toplam teknik kara olumlu katkı sağlayacağını ve emeklilik tarafında 10 milyon TL teknik kar elde edileceğini düşünüyoruz (2014T 4 milyon TL zarar). Yönetilen emeklilik aktif miktarının önümüzdeki 3 yılda yüzde 22 bileşik büyüme gerçekleştirerek 9,5 milyar TL’e ulaşacağını öngörmekteyiz. Anadolu Hayat emeklilik giriş ücretlerinin yüzde 10’unu ertelemek yerine hemen tahsil etmeye başlamıştır; bunun teknik karı destekleyeceğini düşünmekteyiz.

Müşteri kazanım maliyetinin azaltılması ve yatırım getirilerinde yükselme hisse fiyatını destekleyici potansiyel sunmaktadır. Şöyleki, müşteri kazanım maliyetlerindeki her 100 baz puanlık değişim hedef fiyatımızı yüzde 5 etkilemekte olup, faiz oranlarındaki 100 baz puanlık değişimler hedef fiyatımızı yüzde 2 etkilemektedir. Makro ekonomik koşullardaki düzelmeler konut kredileri büyümesine olumlu etki yaparken hayat sigorta primlerini artırmaktadır ve hedef fiyatımızı olumlu etkilemektedir.

Emeklilik tarafında devlet katkısında yaşanabilecek potansiyel kesintiler sisteme girişleri azaltırken sistemeden çıkışları tetikleyebilir ve hisse performansını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, şirket HSBC ile dağıtım kanalı sözleşmesinin sona ermesinden sonra teknik karda yaşanabilecek kayıpları telafi etmek için önümüzdeki 3 yılda telefondan direkt satış kanalının toplam dağıtım kanalları içerisindeki payını yüzde 7’den yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun gerçekleşmemesi negatif risk faktörüdür.

Şeker Yatırım 2014 Temmuz Aylık Bülteni

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir