Anadolu Hayat Hisse Yorumu 2013 / Yatırım Finansman

Yatırım Finansman’ın 2013 Yılında Anadolu Hayat Hedef Fiyatı 5.60

Cazip temel dinamikler

(i) Düzenli nakit akışı, (ii) yüksek kar potansiyeli, (iii) finansal sağlamlığı ve, (iv) temettü potansiyeli gibi güçlü temel noktalardan dolayı Anadolu Hayat ve Emeklilik’i öneri listemizde tutmaya devam ediyoruz.

Bireyseldeki kuvvetli büyüme karlılığa olumlu yansıyacaktır

Bireysel emeklilik işini (i) yüksek büyüme potansiyeli, (ii) munzam sandıklardan olası trasnferler, (iii) işveren katkısı ve, (iv) olumlu nüfus dinamikleri gibi nedenlerden dolayı beğeniyoruz. Tüm bunların haricinde ise %25’lik devlet katkısının sisteme yeni girişleri olumlu yönde etiklemesini bekliyoruz. Bununla birlikte yeni yasa ile getirilen 2 yıl boyunca bireysel emeklilik şirketini değiştirememe kuralının da başka şirkete geçiş yapan katılımcıların maliyetini azaltmasından dolayı AHE için olumlu olmasını bekliyoruz. Bu beklentiler dahilinde önümüzdeki on yıl içerisinde AHE’nin özsermaye karlılığının bireysel emeklilik fon hacmindeki yüksek oranlı büyüme beklentileri sayesinde %20’lerin üzerine çıkmasını bekliyoruz.

Bireysel emeklilik’teki en önemli risk piyasa riski

AHE’nin bireysel emkelilik fon hacminin %25 gibi bir kısmı hisse senedinde geri kalan miktarın ise öenmli bir kısmı Hazine bonolarından oluşmaktadır. Mevcut durumda faizlerin erişmiş olduğu tarihi dip seviyeler ve hisse senedi piyasasının tarihi zirvelerini zorlaması nedeniyle olumsuz piyasa koşulları AHE’nin bireysel emeklilik fon hacmi üzerindeki en önemli tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketin bireysel emeklilik tarafındaki gelirlerinin en önemli kısmını fon hacmi üzerinden elde ettiği düşünüldüğünde fon hacmindeki olası gerilemeler şirket gelirlerini olumsuz etkilemektedir. Ancak böyle bir durumda dahi yüksek hızlı organik büyüme olası negatif etkileri sınırlamaktadır.

Zayıf 2013 karlılığı

Bireysel emeklilikteki değişen ücret ve komisyon yönetmeliğine bağlı olarak AHE’nin 2013 yılında toplam gelirlerinin 40 milyon TL civarında azalabileceğini düşünüyoruz. Bireysel emeklilikteki hacim artışıyla kompanse edilebileceğini düşündüğümüz bu rakamın sonucunda şirketin net karının 2013 yılında 2012’ye parallel bir şekilde gerçekleşmesini tahmin ediyoruz.

Yatırım Finansman 2013 Strateji Raporu

TÜM GÜNCEL ŞİRKET RAPORLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir