Anadolu Hayat Emeklilik Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (09.07.2012)

Anadolu Hayat Emeklilik Hisse Yorumu

Şu an sistemde yönetilen varlık miktarı 16.3 milyar TL olup verilen yeni teşvikler sonucunda bu miktarın 110 – 115 milyar TL seviyesine ulaşması beklenmektedir.İkincil fonların ve kıdem tazminatlarının etkisiyle 2020’ye kadar yönetilen varlık miktarının üçe katlanması beklenebilir. Tasarrufu artırmaya yönelik planlanan tedbirlerin tümünün alınması halinde ANHYT’ın tahmini yönetilen varlıkların 400milyar TL seviyesine erişeceği yönündedir. Ancak bankacılık sisteminin 750 milyar TL mevduatı göz önünde bulundurulduğunda, kıdem tazminatı karşılıklarının yönetilen varlıklara dönüşümü tamamıyla mümkün olsa bile sancılı olabilir. Sisteme yeni gireceklerin nakit kıdem tazminatı fonlarına girmesi gibi durumlar yavaş da olsa dönüşümün sağlanmasına katkı sağlayarak yönetilen varlıkları artıracaktır.

Uzun vadede özellikle kıdem tazminatı, ikincil fonlar ve devlet katkı payları için harçların üzerinde baskı oluşmasını beklememize rağmen, katlanarak artan yönetilen varlık miktarı ANHYT için önemli değer yaratacaktır.

Kaynak: OYAK YATIRIM AYLIK BÜLTEN TEMMUZ 2012

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir