Anadolu Efes 2014 / 6 Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (15.08.2014)

Anadolu Efes’in (OLUMLU; Endeksin Altında Getiri; 12 aylık Hedef Fiyat: 27.00
TL)

2Ç14 net karı 316mn TL ile 267mn TL’lik piyasa ortalama tahmini ve 283mn TL’lik Ak Yatırım beklentisinin hayli üzerinde gelmiştir. Sapma beklentilerin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılıktan kaynaklanmıştır (%21.7 seviyesindeki FAVÖK marjı beklentileri yaklaşık 2 puan üzerinde gerçekleşmiştir).

Karlılıktaki olumlu görünümün temel sebebi satış-pazarlama giderlerindeki tasarruflardır – 2Ç14’de S&P giderlerinin satışlara oranı olan %23 son yıllardaki çeyreksel bazda en düşük gerçekleşmelerden biri olarak göze çarpmaktadır. Şirketin 2Ç satış gelirleri beklentilerin hafif altında yıllık %9 artarken FAVÖK’ı yıllık %17 artmıştır. Efes’in 2Ç performansını olumlu karşılıyoruz, ancak S&P giderlerindeki düşüşün ne kadar sürdürülebilir olduğu konusunda soru işaretleri taşıyoruz. Aynı bağlamda, düşük devam edecek S&P harcamalarının satışlara yapması muhtemel olumsuz baskı da bir risk olarak düşünülebilir. Bu nedenle Efes hakkında daha olumlu bir görüş vermeden once stratejinin nasıl ilerleyeceğini görmek istiyoruz. Olumlu 2Ç sonuçlarına rağmen şirket yönetimi faaliyet gösterdiği coğrafyadaki ekonomik ve politik riskleri gözönüne alarak tüm yıla ilişkin beklentilerinde bir değişikliğe gitmedi. Şirket bugün 2Ç sonuçlarına ilişkin bir analist prezantasyonu yapacak – bu toplantı sonrası modelimizi gözden geçireceğiz. Anadolu Efes’in değerlemesine yönelik yaptığımız hızlı hesaplama hedef fiyatımızda belirgin bir değişikliğe yol açmamaktadır: olumlu bira operasyonu rakamları şirket iştiraki Coca Cola İçecek’in hedef değerinde daha önce yaptığımız %5’lik indirimi telafi etmiştir.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir