Anadolu Cam Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.03.2016)

4Ç15 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: 23%

4Ç15’te yüksek net zarar

 Anadolu Cam 4Ç15’te bizim ve piyasanın net kar beklentisin aksine 73mn TL net zarar açıklamıştır. 4Ç15 FVAÖK marjı olan %15.7 beklentimizin hafif üzerinde olmasına rağmen, 77mn TL’lik net finansal gider, açıklanan zarar ve beklentimiz arasındaki farkın esas nedenidir.

 4Ç15’te 16mn TL’lik vergi gelirine rağmen, zayıf faaliyet karı ve yüksek net finansal giderler 4Ç’deki net zararda etkilidir.

 Mersin fabrikasında emeklilik için sunulan teşvikler nedeniyle 65 çalışanın emekli olması, genel yönetim giderlerini artırıcı etki yapmıştır. Bununla birlikte Mersin fabrikasında devam eden soğuk tamir çalışmaları da faaliyet karını olumsuz etkilemiştir.

 Şİrket 4Ç14’te 10.65mn adet Soda hissesi ve 9.5mn adet Paşabahçe hissesi satışları sebebiyle 119mn TL’lik yatırım faaliyetleri geliri kaydetmişti. Bu sebeple karın yıllık olarak karşılaştırması anlamlı değildir.

 Anadolu Cam 4Ç15’te 397mn TL gelir elde ederken, yılın tamamında elde edilen gelirlerin %66’sı Türkiye ve kalan %34’lük kısım Rusya, Ukrayna ve Gürcistan’dan elde edilmiştir. Rus Ruble ’sindeki değer kaybı gelirleri olumsuz etkilerken, faaliyet karıda bu bölgelerde son çeyrekte negatif olmuştur.

Temettü dağıtımı yapılmaması Genel Kurul’un onayına sunulacak.

 Anadolu Cam Yönetim Kurulu 24 Mart’ta yapılacak olan Genel Kurul’un onayına sunmak üzere kar payı dağıtılmamasına karar vermiştir.

4Ç15 sonuçlarının hisse etkisini olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

 4Ç15’te net kar beklentisinin aksine kaydedilen net zarar ve zayıf faaliyet karlılığının hisse etkisini olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin