Ana metal endeksi: Model güncelleme

Model güncelleme: Ana Metal Sektörü (XMANA)

Ağustos 2021 yazımıza göre metal sektörü piyasa üstü getirisini devam ettiriyor: 4 puan üzerinde kalmaya devam eden fark daha iyisi için denklemin sınırlarında dolaşmayı sürdürüyor. Elbette, lokomotif gösterge olarak görülüp makro ve mikro ekonomi hakkında da fikirler vermektedir. Sektörün performansını diğer temel hammadde sektörleriyle de kıyaslamak portföy tasarımı için sanat anlamına gelmektedir. Ağustos yazımızda tasarlanmış matematik modele girmiştik. Bu yazıda daha farklı açıdan aynı sonuca gitmeye çalışacağız.

Farklı beklenti dinamiklerini belirleyen farklı dönemler olduğunu biliyoruz. Buna göre farklı zaman pencerelerinden bakabileceğiz, model buna göre tasarlanmıştır ve simülasyona açıktır.

Temel denklem:

Performans (P) = m*a  (Basite indirgenmiş model denklemi).

Buna göre gelecekteki fiyat gelişimini belirleyen geçmişin referans dönemi (a) ve algoritma sinyal (m) birikim hızı belirler. Aşağıda vakalar üzeriden açıyoruz.

5 yıllık veri penceresi (haftalık bakış)

Ağustos 2021 dönemindeki düşüncemizi açarsak:

– denklemde belirtilen a parametresi giderek artan değer almakta idi. Bu çarpan etkisi olarak pozitif katkı vermekteydi. Gelecek performansını olumlu etkilemekte idi. Açıktır ki a parametresinin değişim hızı üzerine daha değerli bakışlara gidilebiliriz.

–  denklemde belirtilen m parametresi algoritmik sinyallerin dağılımı üzerine daha pozitif değerlere işaret ediyordu. Gelecekteki dağılım daha pozitif olması halinde çarpan etkisiyle performans da olumlu gelişecekti.

Sonuç olarak: olumlu gelişen çarpanlar sonucu performans beklentisi de olumluya dönmekte idi (matematiksel olarak).

Şimdiden ileriye bu pencereden bakarsak:

– a parametresi artış hızı devam ediyor: hesaplanmasında düşük değerlerin düşerek yüksek değerleri almaya başlayacağını düşünürsek simülasyon sonucuna göre artış hızı düşmeyecektir

– m parametresi incelemesine konu olan dönemin en düşük değerleri  hesaplardan çıkmadıkça daha iyi dağılım bekleyemeyiz ama bu haliyle bile ara düşük değerlerin etkisiz kalacağını görüyoruz. Bu da olumlu gelişime işarettir.

2022 veri penceresi (günlük bakış)

Yıllık veya 5 yıllık veri penceresine göre düşük hacimde kalmış olsa da “hızlı hareket” eden yatırım kararlarına hizmet edebilir:

– a parametresi şubat ayını tempo kaybetmeden bitirecek görünüyor. Mart ayında hafif düşüş başlayacaktır. Geçmiş değerlerden beslenen bu parametre hesabı kolaydır. Hafif tempo kaybı ise çarpan etkisiyle gelecek performansını yavaşlatacaktır. Diğer çarpanın düşüş eğiliminde olması halinde genel çarpım negatife dönecektir.

– b parametresi son yükselişle birlikte hafif tempoda pozitif değerlere geçiyor ve dağılımı daha olumlu. Mart ayına girerken yükseliş hızı yavaşlayacaktır (simülasyon gereği).

Bu durumda çarpım sonucunda, her piyasanın doğası gereği negatif yönlü baskı artış gösterecektir (matematiksel değer).