Altınyıldız Şirket Haberleri – (26.12.2011)

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklama şöyle:

Bir tekstil şirketi olarak faaliyetine  başlayan,  hisseleri Borsa’da işlem gören,   bağlı ortaklığımız “Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş.” (ALTIN), ana faaliyet konusunun yanında bugün, iştiraki “Ay Marka Mağazacılık A.Ş.”  kanalı ile 8 marka altında 206 mağazası ve yıllık yaklaşık 350 milyon TL cirosu ile Türkiye’nin önde gelen giyim perakende şirketlerinden biri konumuna gelmiştir.  Altınyıldız  (ALTIN)  ayrıca halihazırda yine  hisseleri Borsa’da işlem gören “Boyner Büyük Mağazacılık  A.Ş.” (BOYNR) ‘in de %8,15’ine sahiptir. Tekstil ve perakende haricinde ise ana iş konuları dışında kalan “Starcity AVM” ve “İstwest” konut inşaatı projelerinde faaliyet göstermektedir.

Bu alım sayesinde Ay Marka, Beymen Mağazacılık A.Ş. ve Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. (BOYNR)’i Altınyıldız (ALTIN) altında bir araya getirerek Türkiye’nin en büyük gıda dışı perakende grubunu oluşturmak yolunda bir adım atıyoruz.  Satıştan sonra  Altınyıldız (ALTIN) , %100 iştiraki Aymarka’nın yanı sıra, Beymen’in %50’sine, Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. (BOYNR) ‘ın %30’una sahip olup tüm bu şirketlerin yönetiminde  kontrol/müşterek kontrol sahibi olacaktır. Bu satın almalar sonucu Altınyıldız (ALTIN) ,  2 milyar TL’ye yaklaşan cirosu ile sanayiden ziyade perakende ağırlıklı bir şirkete dönüşecek ve hem yerli, hem de yabancı yatırımcılar için hızlı büyüyen Türkiye perakende sektöründe parlayan bir çekim noktası olacaktır.

280.5 M TL tutarındaki satın almanın büyük bir bölümü Altınyıldız’ın (ALTIN) Boyner Holding A.Ş.’den olan alacaklarına mahsup edilecektir. Bu sayede Altınyıldız (ALTIN) , hem Boyner Holding A.Ş.’den alacağını kapayıp bilançosunu iyileştirecek, hem de ciddi nakit akımları yaratan perakende işlerine iştirak etmiş olacaktır.

Değerleme ile ilgili olarak uzman kuruluş olarak “Standard Ünlü Menkul Değerler A.Ş.”ne tarafımızca değerleme  çalışması yaptırılmış, ayrıca;  Bilirkişiler tarafından yapılan değerleme çalışması da  ilgili Ticaret Mahkemesi’ne  sunulmuştur. Ekte uzman kuruluşun hazırladığı Değerleme Çalışmasının bir özetini yayınlamaktayız. Değerleme Çalışması’nda görülebileceği gibi Boyner Holding A.Ş.  olarak, Boyner  Büyük Mağazacılık  A.Ş. (BOYNR) ve Beymen hisselerinin satışında, küçük bir miktarda hisseyi değil, bahse konu şirketleri kontrol eden hisseleri halka kapalı bir şirketten halka açık Altınyıldız (ALTIN)’a devretmemize rağmen, değerlemeyi yapan uzman kuruluşun önerilerine uyarak, satışa esas alınan  sermaye değerlerini, önerilen bandın en altında kabul etmiş bulunduğumuzu kamuoyuna ifade etmek arzusundayız.

Kaynak: http://www.kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=180772

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir