Altın Yorumları / Yapı Kredi – (5.08.2022)

ABD istihdam artışının oldukça kuvvetli bir görünüm sergileyerek sıkı para politikalarına önemli bir destek sağlaması açısından önem arz ettiğini paylaşmıştık. Bu yönü ile ons altın fiyatlarını etkileme gücü yüksek (Beklentiler dışında (250 bin kişi artış) sürpriz bir veri olması durumunda ). Son dönemde ücretlerdeki artış hızının yavaşlaması ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının yukarı yönlü eğilimi önümüzdeki dönem Tarım Dışı İstihdamın da ivme kaybına uğramasının öncü göstergesi olabilir.

Ons altın fiyatları bu kanaldan da destek buluyor. Haftaya yükseliş eğiliminde başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin hafta ortasından itibaren düşüş eğilimine girmesi ve Çin-Tayvan arasında yaşanan olumlu yönde etkileme potansiyeli taşıyor. Beklentilerin çok üzerine çıkamayan bir Tarım Dışı İstihdam verisi şart ile kısa vadeli yön pozitif görünüyor. Orta ve uzun vade için pozitif görüşümüzü koruyoruz.

Bugün açılışta 1.791 seviyesinde başlayan paritede 1.783 ve 1.771 seviyeleri gün içi destek 1.805 ve 1.813 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten