Altın Yorumları / Yapı Kredi – (29.08.2023)

Altın 200 günlük ortalamasına yakın seyrediyor. Son günlerde karar seviyelerinde olan ürünlerden biri de altın. Powell’ın konuşması farklı bir yaklaşım içermemişti. Önümüzde ABD verileri ve FED kararı yer alıyor. Veriler tarafında bu hafta
istihdam verisi öncelikli sırada, sonrasında PCE ve diğer veriler yer alıyor. İstihdam sapma gösterirse yön konusunda bir netleşme görebiliriz. Orta uzun vadeli resimde altın-gümüş yukarı potansiyel taşıyor. Merkez bankalarının ek sıkılaşmayı sonlandırmaları alıcıları iştahlandırabilir diye düşünüyoruz.

Teknik açından altın 200 günlük ortalama (1.900 Usd) etrafında seyrine devam ediyor. Geçen haftanın kapanışı 1.900 Usd üzerinde oldu. Bu haftanın kapanışı bu anlamda önemli. Altının 200 günlük ortalamanın civarında yön arayışını sürdürüyor.
Şimdilik baskı azalmış durumda. Reel getiri fırsatı oluşan Usd talep görmeye devam ediyor. Dolar Endeksi’nin 103 üstünde kalması da değerli metaller için – tahvil faizleri dışında diğer- baskı unsuru.

Bu sabah 1.925 Usd seviyesindeki ons altında 1.900 ve 1.885 Usd seviyeleri gün içi destek, 1.930 ve 1.945 Usd seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay-sınırlı pozitif seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten