Altın Yorumları / Yapı Kredi – (26.02.2024)

Kıymetli madenler ekonomik ajandanın etkisi altında. Jeopolitik taraftan gelen majör bir etki söz konusu olmuyor. Ekonomi tarafında enflasyon, büyüme ve bunlara göre oluşan merkez bankalarının politikaları fiyatlamayı belirliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD kaynaklı haber akışı etkin. Doların değerli olması ve tahvil faizlerinin yüksek olması kıymetli madenleri baskılıyor.

Bu hafta da bu baskı hissedilebilir. Haber trafiği (veriler, merkezler) ılımlı olursa lehte fiyatlama görülebilir. Biz mevcut fiyatlama davranışının büyük oranda süreceğini düşünüyoruz. Son dönemde geçerli olan (2.000-2.070 Usd) banttan çıkış yukarı yönlü olabilir. Ancak mevcut piyasa yapısı imkan vermiyor. Bizim görüşümüzde FED faiz indiriminin yaklaşıyor olması belirleyici. Makro veriler güçlü gelmeye devam ederlerse yön aşağıya dönebilir.ABD 10 yıllık tahvil faizinin ve Dolar Endeksi 200 günlük ortalama 103,8-104 bant aralığı direnç bölgesinin üzerine kalıcılık sağlama çabasında. DXY 104,7 üstü kapanışlarda yukarı istek artabilir.

Bu sabah 2.032 Usd seviyesindeki ons altında 2.015 ve 2.000 Usd seviyeleri gün içi destek, 2.035 ve 2.050 Usd seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten