Altın’dan not indirimine tepki: 1,700 dolar

Rekorlara doymayan altın, S&P’nin ABD’nin notunu kırmasının ardından 1,700 doların üstünü gördü.

Standard &Poors’un dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin notunu indirmesinin ardından küresel ekonominin yavaşladığı endişesi ile altının onsu 1,700 doların üstüne çıktı.

Aralık teslimli altın vadelileri New York Comex’te yüzde 3.1 sıçrayarak 1,702.70 doları görürken Melbourne’da 14.07’de ise 1,701.90 dolara ulaştı. Gümüş vadelileri ise yüzde 5.7 kadar tırmandı. Spot altın da yüzde 2.2 artışla 1,700.22 dolara çıkarak aynı şekilde rekor kırdı.

ABD ve Avrupa’daki borç krizinin güvenli varlıklara olan talebi desteklemesi ile altın vadelileri 2011’de yüzde 20 değer kazanarak rallisini 11. yıla taşıdı. George Soros’un ilk çeyrekte altın varlıklarının çoğunu sattığını açıklarken John Paulson en büyük altın yatırımcısı oldu. Goldman Sachs Group ise bugün yayımladığı raporda altın tahminini yükselttiğini açıkladı.

“Büyük ülkelerin para birimleri ve ekonomileri ile ilgili bire gerginliık var.” diyen Mine Life Pty direktörü Gavin Wendt, “Yatırımcılar para birimleri ile ilgili gergin olduklarında hisselerle ilgili de gergin olurlar, her şeyle ilgili gergin olurlar ve en güvenli en yakın park edebilecekleri yer de altındır.” yorumunda bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin ”AAA” olan uzun vadeli kredi notunu, tarihinde ilk kez düşürerek ”AA ”ya çekti, kredi not görünümünü ise ”negatif” olarak belirledi. Kuruluş, açıklamasında, karara gerekçe olarak ülkede son dönemde federal borç limitinin yükseltilmesi sürecinde görülen istikrarsızlık ve yetkililerin rekor düzeylere çıkan bütçe açığını azaltmak için kamu harcamalarında yeterli kesintiye gidememesini gösterdi.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/940033-altindan-not-indirimine-tepki-1-700-dolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir