Altın, küresel yavaşlama endişesi ile yükseldi

Altın, Avrupa’nın borç krizi ve Çin’in faiz artırımının ardından küresel yavaşlama endişesi ile yükseldi.

Çin’in faiz artırımının ve Avrupa’nın borç krizinin küresel ekonomiyi yavaşlatacağı endişesi ile kıymetli metallere olan talep arttı; altın üst üste üçüncü gününde de yükseldi.

Spot altının onsu yüzde 0.3 artarak Singapur’da 13.36’da 1,532.85 dolardan işlem gördü. Ağustos teslimli altın kontratının onsu da aynı şekilde yüzde 0.3 artışla 1,533.20 dolara ulaştı.

Çin, 2008 temmuzdan beri en hızlı ivmeyi yakalamış enflasyonu soğutmak için ekim ayında beri dün beşinci kez faiz artırımına gitti. Çin Merkez Bankası; politika faizi olan 1 yıllık mevduat faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 3.5’e yükseltti. Yeni faiz oranları yarından itibaren uygulanmaya başlandı.

“Çin’in faiz artımını koruyor olması küresel yavaşlama konusunu gündemde tutuyor ki piyasaların en çok korktuğu söylemdir bu.” yorumunda bulunan Investec Bank (Avustralya) baş traderı Darren Heathcote, “Altın da bu durumdan gayet iyi besleniyor.” dedi.

Bloomberg’in 55 ekonomist arasında yaptığı araştırmaya göre Avrupa Merkez Bankası’nın da bugün aynı şekilde gösterge faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1.5’e yükseltmesi bekleniyor.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/914119-altin-kuresel-yavaslama-endisesi-ile-yukseldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir