Altın iki haftanın en düşüğünde

Altın, ABD’de işsizlik başvurularının geçen hafta düşüş göstermesinin Fed’in üzerindeki para politikasını gevşetme baskısını azaltması sonucu son iki haftanın en düşük seviyesine indi.

İşsizlik başvuruları 7 Temmuz’da biten haftada 26,000 düşerek 350,000’e indi ve Mart 2008’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 372,000 çıkması yönündeydi. Fed’in dün açıklanan Haziran ayı toplantı tutanaklarına göre, merkez bankası politika yapıcıları, teşviklerin artmasının risk oluşturabileceği görüşünü dile getirdiler.

New York’ta TD Securities Inc. başkan yardımcısı Steve Scacalossi, “Bugünkü veri, Fed’in yakın bir zamanda yeni tedbirleri açıklamayacağının ilave bir işaretiydi” dedi.

Ağustos vadeli altın kontratları, ons başına 1,554.40 dolar ile 29 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından, Comex piyasasında New york saati ile 13:53’te yüzde 0.7 kayıpla ons başına 1,565.30 dolara geldi. Altın Aralık 2008 ile Haziran 2011 arasındaki dönemde, Fed’in borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyede tutması ve iki tur parasal genişleme ile 2.3 trilyon dolarlık borçlanma kağıdı alımına bağlı olarak yüzde 70 değer kazanmıştı.

Bloomberg’in izlediği verilere göre, ETF’lerde tutulan altın miktarı 4.2 ton düşerek, 10 Temmuz itibarıyla 2,404.98 tona indi ve 23 Mayıs’tan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. Credit Suisse Group AG’nin özel bankacılık birimi, bugünkü raporunda, fiziki altın talebinin durgun kaldığını ve ETF’lerdeki altın varlıklarının son dönemde bazı zayıflama işaretleri gösterdiğini kaydetti. Eylül vadeli gümüş kontratı yüzde 0.5 yükselerek, Comex piyasasında, ons başına 27.161 dolara çıktı. Nymex piyasasında Ekim vadeli platin kontratları yüzde 1.3 düşerek ons başına 1,412.50 dolara indi. Palladyum vadelileri ise yüzde 1.4 kayıpla ons başına 574.80 dolara geldi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir