Altın düşebilir

Altın, euronun yükslemesi sebebiyle 2 ayın en düşüğüne gerileyebeilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gösterge faiz oranlarını artıracağı spekülasyonu ile euro tırmanışa geçen euro sebebiyle altın, 2 ayın en düşüğünü zorlayaraka değer kaybedebilir.

Önceden yüzde 0.2 değer kaybeden spot altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek Seul’de 11.12’de 1,511.60 dolardan işlem gördü. Geçtiğimiz ay yüzde 1.8 gerileyen altın fiyatları bu ay ise yüzde 1.6 değer kaybetti. New York Comex’inde işlem gören ağustos teslimli altın kontratının onsudeğişmeyerek 1,512 dolarda kaldı.

“Altın son zamanlarda euroya karşı çok duyarlı.” diyen Korea Exchange Bank
Futures uzman traderı Hwang Il Doo, “Faiz oranlarının artması temelde altın için pek hayra alamet görünmez. Yatırımcının boşlukta kalmasıyla işlemler de dalgalı seyir izleyecektir.” yorumunda bulundu.

Avrupa Merkez bankası Başkanı Jean-Claude Trichet geçtiğimiz salı günü politika yapıcıların 7 temmuzda yapılması beklenen toplantıda faiz oranlarının artırımı beklentisi ile ilgili ihtiyatlı modda olduklarını açıklamıştı. Avrupa Merkez, faiz oranlarını neredeyse son 3 yılda ilke kez geçtiğimiz nisan ayında artırdı. Avrupa tüketici fiyatlarının haziran ayında ivme kazandığını gösterir veriler açıklanmadan önce euro, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazandı.

Altın, geçtiğimiz 10 yılda tırmandıktan sonra 2011’de ise yüzde 6.4 değer kazandı. Avrupa’nın borç krizi ise altının 2 mayısta 1,577.57 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmasına oldukça yardımcı oldu.Yunanistan euro bölgesinin iflas eden ilk ülkesi olmamak için uğraş veriyor.

Spot gümüşün onsu ise pek fazla değişim göstermeyerek 34.895 dolarda kalırken üst üste ikinci ayda düşüşe hazırlanıyor. Spot paladyumun onsu yüzde 0.9 değer kazanarak 757.50 dolara ulaşırken spot platinin onsu ise pek değişim göstermeyerek 1,723.20 dolardan işlem gördü.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/909013-altin-dusebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir