Altın 1,600 dolar sınırını kırdı

Avrupa ve küresel büyümeye yönelik endişeler bugün hisse senetleri ve diğer emtiaların yanı sıra altın fiyatlarını bir haftanın dip seviyesine taşıdı.

Spot altının ons fiyatı yüzde 1’lik düşüşle 1,591.20 dolara kadar çekildi ve böylece 20 Aralık’tan beri en düşük seviyeye indi. Bloomberg’in verilerine göre ETF’lerdeki altın varlıkları ise altıncı günde de düşerek 2,321.158 ton oldu. Bu, bir ayın en düşük seviyesi. Şubat teslim metal kontratı New York’ta yüzde 0.4 değer kaybetti ve 1,599.20 dolar/ons oldu.

Japonya Merkez Bankası’nın bazı kurulu üyeleri önceki görüşmelerinden bu yana ekonomideki aşağı yönlü risklerin arttığını bildirdi. Bu açıklama Asya borsaları ve bakır fiyatlarında gerilemeye neden oldu. Yetkikliler ayrıca Avrupa’daki kriz ile yendeki değerlenmeye de değindi.

Bir ankette Çin’in 3. en iyi altın analisti olarak belirlenen First Futures’tan Lv Xiaowei, “Bu hafta yıl sonu nedeniyle açık pozisyonlar kapatılabilir ancak yılın bu döneminde düşük hacimli işlemler nedeniyle çok büyük hareketler beklenmiyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta altın yüzde 0.5 yükselirken euro ise haftayı dolar karşısında ufak değişimle tamamladı. Euro bugün İtalya’nın tahvil satmasının öncesinde birçok önemli para birimi karşısında değer kaybetti.

Hindistan’daki Bombay Bullion Association, en büyük altın tüketicisi olan ülkenin para biriminin rekor düşük seviyeye inmesinin fiyatları yükseltmesiyle ithalatın Aralık’ta yüzde 50 kadar düşebileceğini söyledi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir