Almanya Büyüme Rakamları / 2012 2. Çeyrek

Almanya’da ekonomik büyüme yılın ikinci çeyreğinde, ihracat ve hanehalkı harcamalarının borç krizinin olumsuz ekilerini gidermesi ile birlikte, ekonomistlerin tahminlerinden daha az yavaşladı.

Almanya’nın gayrı safi yurtiçi hasılası (GSYİH) ikinci çeyrekte, yüzde 0.5 büyüme gösterdiği ilk çeyreğe göre yüzde 0.3 genişledi. Bloomberg News’un anketine katılan 40 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yüzde 0.2 büyümesi bekleniyordu. Öte yandan, diğer önemli Euro Bölgesi ülkesi Fransa’da ise GSYİH, yılın ikinci üç aylık döneminde, önceki çeyreğe göre değişiklik göstermedi. Ekonomistler, Fransa’nın bu çeyrekte yüzde 0.1 daralmasını bekliyordu.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, işsizliğin son 20 yılın en düşük seviyesine inmesi ve artan ücretlerin içeride harcamaları artırmasının etkisi ile, bu yılın ilk yarısında Avrupa borç krizinin olumsuz etkilerinin üstesinden gelmesine karşın, kötüleşmekte olan ekonomik kargaşa etkisini göstermeye başladı. Euro Bölgesi’nde 17 üye ülkenin en az yedisi resesyondayken, Alman mallarına yönelik talep, ülkenin en büyük ihracat pazarındaki olumsuz gelişmelerden dolayı zayıflıyor. Almanya’da iş dünyası güven endeksi Temmuz’da da düşerek gerilemesini üçüncü aya taşırken, imalat sanayi daralıyor.

Londra’da Daiwa Markets International ekonomisti Tobias Blattner, “Almanya ekonomisi ihracata fazla dayalı” dedi ve “Durum iyiye gittiğinde, bu bir güç kaynağı, ancak kötüye gittiğinde, Aşil topuğu. Yılın kalan kısmında yatay büyüme görürsek, kendimizi şanslı sayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Alman istatisik ofisi, bugün yaptığı açıklamada, ikinci çeyrek büyümesinin tüketim ve ihracatın ithalata göre daha fazla artması nedeniyle net dış ticaretten kaynaklandığını kaydetti. Bu durum, özellikle makina ve üretim araçları olmak üzere, şirket yatırımlarındaki azalmanın etkisini gideriyor.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir