Almanya Büyüme Verileri / 2014 2. Çeyrek

Almanya ekonomisi, geçtiğimiz çeyrekte ekonomist beklentilerinden fazla daraldı

Almanya ekonomisi, geçtiğimiz çeyrekte ekonomist beklentilerinden fazla daraldı. Fransa’nın da durgunlaşmasıyla, Euro Bölgesi’nde Ukrayna krizi ve yavaşlayan enflasyonun toparlanmayı tehdit etmesi baskıyı artırıyor.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi konumundaki Almanya’da, gayrısafi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.2 geriledi. Birinci çeyrek büyüme rakamları ise, yüzde 0.7 genişleme olarak revize edildi. Bloomberg anketine katılan 37 ekonomistin tahmin medyanı, Almanya’nın yüzde 0.1 daralacağı yönündeydi.

Enflasyonun 2009’dan beri en düşük seviyelerde seyretmesi, İtalya’nın resesyona girmesi ve Fransa ekonomisinin de bugün açıklanan verilere göre ikinci çeyrekte büyüme kaydetmemesi, Euro Bölgesi’nin genelini tehdit ediyor.

Frankfurt’ta bulunan Helaba’nın ekonomistlerinden Stefan Muetza, “Almanya’nın sanayi ürünlerine talep hem Euro Bölgesi’nden hem de gelişen piyasalardan azalıyor ve bununla bağlantılı olarak üçüncü çeyreğin de zayıf olacağını bekliyoruz. Daha sonrasında ise yıl sonuna doğru dinamizmde artış ve daha fazla büyüme beklentimiz var” dedi.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme rakamları bugün TSİ 12:00’de açıklanacak. ekonomistlerin beklentisi bölge ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0.1 daraldığı yönünde.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir