Almanya Büyüme Verileri / 2014 1. Çeyrek

Almanya ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde büyümesi temel olarak iç talep öncülğünde gerçekleşti ve bu durum, Euro Bölgesi’ndeki toparlanmanın düzensiz doğasını işaret ediyor.

Wiesbaden’de Federal istatistik Ofisi, bugün yaptığı açıklamada, ılık kış koşullarının da etkisi ile, iç talebin yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 1.9 ve inşaat üretiminin yüzde 3.6 arttığını kaydetti. Almanya’da gayrısafi yuriçi hasıla (GSYİH) yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 0.8 büyüdü ve 15 Mayıs’ta açıklanan rakamı teyit etti. Almanya ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre, çalışma günlerine göre düzeltilmişrakamla, yüzde 2.3 genişledi.

Almanya, rekor seviyedeki işsizlikten ve baskı altındaki fiyatlama gücünden toparlanmada güçlük çeken 18 üyeli Euro Bölgesi ekonomisi için kilit önemde. Almanya merkez bankası Bundesbank, bu ay yaptığı açıklamada, Almanya’nın büyümesinin, ılık kış koşullarının etkisinin ortadan kalkması ile birlikte, yılın ikinci çeyreğinde yavaşlayacağını kaydetti.

Londra’da Berenberg Bank kıdemli ekonomisti Christian Schulz, “Almanya’da, iç talebin ekonomik üretimin yeni sürekleyicisi olduğu bir yeni normal içindeyiz ve bu önümüzdeki aylarda ve yıllarda görmeye devam edeceğimiz birşey” dedi ve “İhracat artacak, ancak ithalat muhtemelen daha fazla büyüyecek” şeklinde görüş bildirdi.

Almanya’da hanehalkı harcamaları ilk çeyrekte yüzde 0.7 ve kamu harcamalrı yüzde 0.4 arttı. Net dış ticaret, ihracatın yüzde 0.2 ve ithalatın yüzde 2.2 artması ile birlikte, büyüme üzerinde 0.9 yüzde puanı eksi etkide bulundu.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir