Alfa Sonar Enerji Halka Arz Oluyor

Doğa dostu ve düşük maliyetli enerji üretiminin en önemli aktörlerinden Alfa Solar BİST’e geliyor

Sıfır karbon salım hedeflerinin yanı sıra Türkiye’nin dış ticaret dengesine sağladığı katkı, coğrafi ve konjonktürel avantajları sayesinde yükselen güneş enerjisi sektöründe, 2014 yılından bu yana aktif rol üstlenen Alfa Solar, Borsa İstanbul’da işlem görmek için gün sayıyor. Sektörünün önde gelen şirketi Alfa Solar’ın halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylandı.

Halka arz Deniz Yatırım liderliğinde gerçekleşecek

Deniz Yatırım liderliğinde, hem sermaye artırımı hem de ortak satışı yöntemi ile halka açılacak olan Alfa Solar’ın halka arzında şirketin 40 milyon TL olan çıkarılmış sermayesi 46 milyon TL’ye yükseltilecek. İhraç edilecek 6 milyon liralık nominal payın yanı sıra 3,2 milyon liralık nominal payın ortak satışı ile birlikte Alfa Solar’ın sermayesinin yüzde 20’si BİST’de işlem görmeye başlayacak. Deniz Yatırım liderliğinde 40 kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arz, “Sabit Fiyat ile Talep Toplama” ve “En İyi Gayret Aracılığı” yöntemi ile gerçekleştirilecek.

2022 yılının ilk 6 ayında 698 milyon TL ciro, 138 milyon TL net kar elde eden Alfa Solar, halka arz ile kurumsal yönetim adımlarını daha da sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Talep artışını yeni fabrika yatırımı ile karşılayacak, kapasite yaklaşık 4,5 katına çıkacak

Toplam cirosu Haziran 2022 itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 380 artış kaydeden ve tüm konsantrasyonunu üretim faaliyetlerine yönlendiren Alfa Solar, Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 5.400 metrekare kapalı alanda yıllık 291 MWp güneş paneli üretim kapasitesine sahip fabrikasına ek olarak artan talebi karşılayabilmek için 2021 yılında da ikinci fabrikasının yatırımına başladı. Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ikinci fabrikanın ilk fazı Ekim 2022’de devreye girerken, ikinci fazının ise Nisan 2023’te devreye girmesi hedefleniyor. Devam eden yatırımlarının 1. fazı kapsamında Ekim 2022’de devreye aldığı 500 MWp ile şirket üretim kapasitesini 791 MWp’ye yükseltti. Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alana sahip bu yeni fabrikanın ikinci fazının tamamlanması ile yıllık üretim kapasitesi, 1.291 MWp’e çıkacak. Sürdürülebilir enerji kaynaklarına artan önem doğrultusunda bugüne kadar ağırlıklı olarak yurt içi talebi karşılamayı önceliklendiren Alfa Solar, kapasitesinde yaşanacak artışın ardından; iç pazardaki güçlü talepten yüksek pay almaya devam ederken, diğer yandan başta Avrupa ve ABD pazarları olmak üzere ihracatın ciro içindeki payını 2025 yılından itibaren artırmayı hedefliyor.