Alarko Holding Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (12.02.2014)

Alarko Holding Hisse Yorumu

Kazakistan’daki devalüasyonun şirkete etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz… Kazakistan, para birimi tengeye dün itibarıyla %19 seviyesinde devalüasyon yapmaya karar verdi. Alarko’nun 17 Aralık itibarıyla 583 milyon dolarlık iş miktarı bulunurken bunun 500 milyon dolarlık kısmı Kazakistan’da bulunuyor. Bu rakamın ise 306 milyon dolarlık kısmı Kazak tengesi üzerinden yapılmış bulunuyor. Ancak 274 milyon dolarlık kısım kurlardaki oynaklığa karşı bir düzeltme mekanizması içeriyor.

Kazakistan projeleri:

Aktau-Manasha Otoyol Projesi’nin %30’unun Kazak tengesi üzerinden olduğu görülürken bu kısmın marjlarda bir daralmaya yol açabileceğini düşünüyoruz. Ancak projedeki bazı maliyetlerin de tenge cinsinden olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu etkinin sınırlı olabileceğini düşünüyoruz.

Taldykol atıksu projesi’nin tamamı Kazak tengesi üzerinden konratlandırılmış bulunuyor. Ancak bu sözleşmenin kurlardaki oynaklığa karşı bazı düzeltmeler içeridiği açıklandı. Bu da kurlardaki hareketten yazılacak zararın bir kısmının geri alınabileceğini gösteriyor.

Bozshakol Bakır Madeni projesi ise dolar üzerinden kontratlanmış bulunurken kurlardaki devalüasyondan olumsuz etkilenmeyecektir. Hatıranacağı gibi Aralık ayı içerisinde işveren ile sorun yaşanmış ve Aktogay projesi toptan iptal edilirken Bozshakol projesinin ise kapsamının daraltılması istenmişti.

Alarko’nun taahhüt tarafı için uzun vadeli VAFÖK marjı tahminimiz %9 seviyesinde bulunmaktaydı. Ancak yaşanan devalüasyon sonrasında VAFÖK marjının 2014 yılında %7 ve 2015 yılında ise %8 seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Elektrik üretim segmentine bakıldığında şirketin düşük seyreden DUY fiyatlarından olumsuz etkilendiği görülüyor. Ancak 76MW’lık Karakuz projesinin bu yılın ortalarında devreye alınması bu segmentin karlılığını olumlu olarak destekleyecektir. Şirketi yeni bir seviyeye çıkaracak proje ise 1200MW’lık Karabiga ithal kömür santrali projesidir. Şirket Cengiz İnşaat ile ortak olarak bu projeyi 1.2 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçirmeyi planlıyor. Projeyle ilgili ön çalışmalar halihazırda başlamış bulunurken
finansman ise halen tamamlanmamış bulunuyor.

Taahhüt tarafındaki revize rakamlarımız doğrultusunda Alarko için verdiğimiz hedef fiyatı 5.75 TL seviyesine çekiyoruz. Revize edilmiş hedef fiyatımız %22’lik yükseliş potansiyeline işaret ederken tavsiyemizi “Endekse Paralel Getiri” olarak koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

OYAK Yatırım Araştırma

Tüm Alarko Holding hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir