Al Baraka Türk Balkanlara açılıyor

Al Baraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, bankasının Türkiye sınırları dışında da faaliyet gösterme planları bulunduğunu belirtti.

Al Baraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, bankasının Türkiye sınırları dışında da faaliyet gösterme planları bulunduğunu belirterek, başta Bosna-Hersek olmak üzere bazı Balkan ülkelerinde faaliyet göstereceklerini söyledi.

Fahrettin Yahşi, Saraybosna İş Forumu kapsamında geldiği Bosna-Hersek’te, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 Nisanda başlayan ve dün sona eren forumu Bosna-Hersek’in yeniden yapılandırılması bakımından çok önemsediklerini, bu nedenle forumun ana sponsorlarından birisi olduklarını belirtti.

Al Baraka’nın Türkiye’de faizsiz bankacılık alanında öncü kuruluşlardan bir tanesi olduklarını belirterek, 1985 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan katılım bankalarının ilki olduklarını ve sektörde adeta ”okul” vazifesi gördüklerini belirtti.

Türkiye’de her yıl 20 şube açmak suretiyle çok kısa bir süre içerisinde orta ölçekli bir banka olma hayali taşıdıklarını ifade eden Yahşi, ”Özellikle Türkiye’deki katılım bankalarının sektörden aldığı payın yüzde 4-4,5 oranında olduğu dikkate alındığında bu sektörün önünün açık olduğunu düşünüyorum. Al Baraka Türk’ün karlılık ve büyüme arasındaki o tılsımı hiç kaybetmeden büyüme temel amaçlarımızdan bir tanesidir” dedi.

BALKANLAR AÇILIMI

Al Baraka Türk’ün önündeki projeksiyonlardan bir tanesinin yurt dışına açılma olduğuna işaret eden Yahşi, bu bağlamda ilk olarak Irak’ın Erbil kentinde şube açma girişimi başlattıklarını, yasal prosedürlerini tamamladıkları şubenin 3 ay içinde hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.

Yahşi, Balkanlar’ın da özel ilgi alanlarına girdiklerine işaret ederek, Balkanlar’la Türkiye arasında çok eskiye dayanan tarihi, kültürel ve sosyal ilişkilerin var olduğuna dikkati çekti.

Balkanlar’la Türkiye arasında dış ticaretin artırılması kapsamında bankacılık hizmetlerinin sağlanmasının bir ihtiyaç olacağını belirten Yahşi, bu kapsamda başta Bosna-Hersek olmak üzere Balkanlar’a yönelik bir açılım başlattıklarını vurguladı.

Yahşi, şu anda bu açılımın planlamasını yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Bosna’da faaliyet gösterecek bir iştirak tarzı yapılanma içerisinde olabiliriz. Bosna dışında da Balkanlar’da bir başka ülkede de bu yönde planımız söz konusu. Al Baraka Bankacılık Grubu uluslararası bir kuruluş, bu kuruluşun şemsiyesi altında 12 ülkede 12 şube bulunuyor. Al Baraka Türk de bu 12 şubeden birisidir. Ancak biz buradaki açılımı grup bünyesinde değil Al Baraka Türk’ün bir uzantısı şeklinde yapacağız. Bu bölgeyle ilgili güzel düşüncelerimiz olacak.”

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/al-baraka-turk-balkanlara-aciliyor–32228h.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir