Aksigorta’dan 2014 Yılında 31 Milyon TL Net Kar

Aksigorta, 2014 yılında 1,7 milyon TL prim üreterek 31 milyon TL net kâra ulaştı.

2013 yılına göre yaklaşık 200 milyon TL prim artışı sağlayan Aksigorta, Yangın branşında sektör paralelinde %16 büyüme, Kasko branşında ise sektörün 14 puan üzerinde % 15 ile büyüme gösterdi.

Aksigorta, sektörün %11 oranında büyüdüğü, Mühendislik ve Tarım Sigortalarını içine alan Genel Zararlar branşında, %43 ile sektördeki en büyük büyümeyi kaydetti.
Aksigorta’nın 2014 yılı finansal sonuçları açıklandı. 2014’te prim üretimini, önceki yıla göre % 12 artırarak 1,7 milyar TL’ye yükselten Aksigorta’nın net dönem karı 31 milyon TL olarak gerçekleşti.

Uzun vadeli planları doğrultusunda karlılık odaklı portföy dönüşümünü 2014’te de devam ettiren Aksigorta, Konut sigortalarının içinde bulunduğu Yangın branşında sektör paralelinde % 16 büyürken, sektörün % 11 oranında büyüdüğü Mühendislik ve Tarım Sigortalarını içine alan Genel Zararlar branşında sektörün 32 puan üzerinde %43 büyüme kaydetti. 2014’te Kaskoda en dinamik sektör oyuncularından biri olan Aksigorta, bu branşta sektörün 14 puan üzerinde % 15 ile büyüdü.

Oto dışı branşlardaki yüksek büyüme oranlarının pozitif etkisi ile teknik karlılığı 42 milyon TL seviyesinde sonuçlanan Aksigorta’nın sigortacılıktaki teknik karlılık göstergesi olan bileşik rasyosu 2014’te yüzde 103, sermaye karlılığı ise yüzde 6 seviyesinde gerçekleşti. Aksigorta’nın 2014’te aktif büyüklüğünün bir önceki yıla oranla yüzde 6 artarak 1.6 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şunları söyledi:

“”Müşteri Yılı’ olarak ilan ettiğimiz 2014’te başarılı finansal ve operasyonel sonuçlara ulaşmanın yanı sıra pozitif müşteri deneyimlerinden yola çıkarak tüm iş süreçlerimizi yeniden yapılandırdık. Bu yeniden yapılanma süreci sonunda ürün ve hizmetlerimizi daha kaliteli ve etkin hale getirerek finansal ve operasyonel başarımızı sürdürülebilir kılmak adına önemli bir atılım gerçekleştirdik. 2015’te de rekabetçi ürün ve hizmetlerimizle fark yaratarak, karlılık odaklı portföy dönüşümümüzü sürdürmeye, pazar payımızı korumaya, banka kanalında ivmelenmeye, acente kanalımızın portföy karlılığını iyileştirmeye, dönüşüm projelerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

2015’te Aksigorta hisse performansını da yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Gülen, “Sadece fiyat odaklı değil, yüksek hizmet kalitesi ve farklılaşan ürünlerimiz ile rekabet içinde yer alacağız. Tüm bu hedeflerimizi gerçekleştirirken de müşterilerimizin memnuniyetini daha da artırmak, toplumumuza sigortayı daha basit bir şekilde anlatarak öneminin anlaşılmasını sağlamak, hedeflerimizin odak noktasını oluşturacak.” dedi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir