Aksa Enerji Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (16.01.2024)

Neredeyse yüksek getirili Eurobond

Öneri AL
Hedef Fiyat TL 55.00
Potansiyel Getiri 69%

Analist değişikliğiyle Aksa Enerji’yi araştırma kapsamımızda tutmaya devam ediyoruz. Tavsiyemiz ‘AL’ ve 12 aylık hedef fiyatı 55 TL/hisse olarak belirliyoruz. Yakın zamanda açıklanan uluslararası projeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Alım garantili anlaşma (PPA) ile garanti kapasite ödemelerinin artan payı, Aksa Enerji için öngörülebilir nakit akışı yapısına işaret ediyor. Senegal’de yapılan anlaşmayla, uluslararası santrallerin toplam 4.055MW (yenilenebilir ön lisansları hariç) portföydeki payı %67 olmuş durumda. Uluslararası projelerin 9A23 itibariyle ~%64 olan VAFÖK payının uzun vadede korunacağını düşünüyoruz. Ek olarak, Türkiye’de normalleşen spot elektrik fiyatlarının 72 ABD Doları/MWh civarında olması (salgın sonrası en yüksek seviye olan 210 ABD Doları/MWs’e kıyasla) bize göre sınırlı aşağı yönlü risklerin sınırlı olduğuna işaret etmektedir. Bu nedenle, 2024 yılında ortalama 75 ABD Doları/MWs spot fiyat öngörüyoruz.

Gana ve KKTC’de iyileşen koşullar ile tahsilat sorunu görece iyileşmiştir. Riskin halihazırda fiyatlandığını düşünüyoruz. Hisse 1 yıllık dönemde endeksin TL bazında %48 altında performans göstermiştir. Hisse 2024 tahminlerimize göre 5.3x FD/VAFÖK ve 6.8x F/K ile işlem görmektedir ve 5-yıllık tarihsel ortalamalarına göre sırasıyla %23 ve %46 iskontoya işaret etmektedir.

▪ Kazakistan, Özbekistan şimdi de Senegal. Aksa Enerji, PPA bazlı enerji santralleri ile yurtdışı yatırımlarını genişletmeye devam ediyor. Devam eden 240MW’lık Kızılordu ve 430MW’lık Talimerjan yatırımlarına ek olarak, Senegal’de 255MW kapasiteli enerji santrali yatırımı açıklandı. Kapasite 2020-2023 yılları arasında %28 YBBO ile ön lisanslı yenilenebilirler hariç 4.055MW’a yükselmiştir. Devam eden yatırımlar tam olarak faaliyete geçtiğinde, yurtdışı projeler dahil Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üretim şirketi olacağına inanıyoruz.

▪ PPA’lar sayesinde garanti VAFÖK marjı. PPA modeline dayalı santralin döviz cinsinden kapasite ödemesi garanti edilmektedir. Yurtdışı yatırımlardan elde edilen VAFÖK’ün 2024 yılında +%60 (Türkiye’deki tavan uygulaması nedeniyle 9A23’teki %64’e kıyasla) olacağını öngörüyoruz. İyileşen serbest nakit akışı sayesinde 2022-23 yıllarında yaklaşık %3 verimlilik ile temettü dağıtmıştır.

▪ Riskler. i) düşük fiyatlar, ii) ekonomik yavaşlama, iii) TL’nin değer kazanması

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım 2024 Strateji Raporu