Aksa Akrilik Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (09.10.2013)

Aksa Akrilik Hisse Yorumu

Karbon Elyaf Yatırımı Elmasa Dönüşecek mi?

Akrilik elyaf segmenti güçlü nakit akışı yaratıyor.

Karbon elyaf iş kolu güçlü büyüme potansiyeline rağmen Aksa Akrilik için yönetimsel risklere de sahip.

Mevcut fiyat seviyeleri geleceğe yönelik olumlu beklentileri yansıtıyor.

Olumlu beklentiler fiyatlandı, sınırlı yükseliş potansiyeli… Aksa Akrilik’i “TUT” önerisi ve TL8.78/hisse (12 aylık temettü hariç) hedef değeriyle izleme listemize dahil ediyoruz. Hedef değerimiz %14’lük bir yukarı potansiyeli taşıyor. Her ne kadar akrilik elyaf iş kolundan sağlanan sağlam nakit akışı ve karbon elyaf segmentinin taşıdığı güçlü büyüme potansiyeli nedeniyle olumlu görüşe sahip olsak da, mevcut fiyat seviyelerinin beklentileri yansıttığını düşünmekteyiz.

En büyük üretici olan Aksa Akrilik, akrilik elyaf iş kolu ile nakit akış gücünü güvence altına alıyor… Küresel akrilik elyaf talebinde cazip bir görünüm olmasa da, Aksa Akrilik güçlü Türk pazarından faydalanabileceğini düşünmekteyiz. Bunun yanında, durağan ürün fiyatı-maliyet marjının ve iyileşen enerji verimliliği şirket karlılığına olumlu katkı sağlamaktadır. FVAÖK’ün 2012 – 2015 yıllarında ortalama %6 büyümesini bekliyoruz.

Karbon elyaf iş kolunda Dow Chemicals ile yapılan ortaklığın Aksa Akrilik’in büyümesinde temel etken olacağına inanıyoruz… Son üç yılda ortalama 11% büyüyen karbon elyaf talebinin önümüzdeki dönemde de güçlü seyretmesini beklemekteyiz. Buna karşın karbon elyaf segmentindeki karlılığın önümüzdeki üç yılda zayıf seyredebileceğini düşünmekteyiz. Mevcut dinamikler haricinde, Dow Chemicals ve Ford Motor Company’nin düşük maliyetli karbon ürünlerinin otomobillerde kullanılmasına yönelik çalışlamarında çıkabilecek olası olumlu gelişmelerin oldukça güçlü büyüme potansiyeli taşıdığını düşünmekteyiz.

Şirketin önümüzdeki dönemde yüksek temettü dağıtma politikasına devam etmesini bekliyoruz… Düşük yatırım harcaması ve azalan işletme sermayesi ihtiyacı sayesinde 2013T temettü verimi beklentimiz %5 seviyesindedir.

Yatırım Tezi

Karbon Elyaf Yatırımı Elmasa Dönüşecek mi?
Aksa Akrilik’i “TUT” önerisi ve TL8.78/hisse (12 aylık temettü hariç) hedef değeriyle izleme listemize dahil ediyoruz. Hedef değerimiz %14’lük bir yukarı potansiyeli taşıyor. 2014T tahminlerimize göre şirket hisseleri FD/FAVÖK 6.1x ve 12.9x P/E çarpanlarıyla işlem görüyor.

Her ne kadar akrilik elyaf iş kolundan sağlanan sağlam nakit akışı ve karbon elyaf segmentinin taşıdığı güçlü büyüme potansiyeli nedeniyle Aksa Akrilik için olumlu görüşe sahip olsak da, mevcut fiyat seviyelerinin beklentileri yansıttığını düşünmekteyiz.

En büyük akrilik elyaf üreticisi olan Aksa Akrilik, akrilik elyaf iş kolu ile nakit akış gücünü güvence altına alıyor. Zayıf küresel akrilik elyaf talebine rağmen, Türk pazarındaki güçlü talebin şirket üzerinde olumlu etki yaratmasını beklemekteyiz. İleriye yönelik satış hacminin yatay kalmasını beklerken, TL’nin değer kaybı ve bir miktar petrol fiyatlarındaki artış öngörüsüyle şirket net satışlarının 2015 yılına dek yıllık ortalama 5% oranında artarak 1.9 milyar TL seviyesine ulaşmasını tahmin etmekteyiz.

Akrilik elyaf segmentinde operasyon karlılığının güçlü kalacağını öngörmekteyiz. Şirket için yatay talep projeksiyonu ile birlikte durağan seyreden ürün fiyatı-maliyet (Ecru Tow- ACN farkı) marjnın ve iyileşen enerji verimliliği şirket karlılığında olumlu bir görünüm çizmektedir. FVAÖK’ün 2013 yılında 19% ve sonraki iki sene boyunca ortalama %0.4 büyümesini bekliyoruz. Ayrıca, akrilik elyafın ana ikamesi olan polyester ürününe karşı son dönemde rekabet avantajı kazanmıştır. 2Ç10 itibaren akrilik elyaf ürün fiyatları yıllık ortalama 3% değer kaybederken, polyester fiyatlarında 4% yıllık artış görülüyor. Bahsi geçen fiyatlama ortamı Aksa Akrilik için olumlu bir görünüm çiziyor.

Karbon fiber iş kolununun Aksa Akrilik için yakın gelecekte büyümeyi yaratan temel unsur olabileceğini düşünmekteyiz. Dünyanın önde gelen polymer imalatçılarından biri olan Dow Chemicals ile karbon elyaf ve türevlerini üretimi konusunda kurulan ortak girişim sermayesi olan DowAksa, küresel karbon elyaf pazarında büyüme fırsatlarını araştırmaktadır. Ortak girişim grubu 5 yıl içinde 1 milyar ABD$ yatırım planlamaktadır.

Son üç yılda yıllık ortalama 11% oranında büyüyen karbon elyaf talebinin önümüzdeki yıllarda da güçlü kalmasını öngörmekteyiz. Yakıt verimliliğine sahip araçlara olan talepte yaşanabilecek artış ve karbon elyafının yapısal avantajı nedeniyle karbon elyafın endüstriyel ürünlere yönelik uygulamalarında artış olabileceğini düşünmekteyiz. Karlılık tarafında ise önemli geliştirme maliyeti ve rekabet koşulları göz önüne alınduğunda pozitif nakit akımı yaratmak için bu segmentin bir miktar zamana ihtiyac duyduğunu
düşünmekteyiz. Güçlü büyüme beklentilerine karşın, halka açık karbon elyaf üreticilerinin mevcut durumda zayıf karlılık yapısıyla faaliyet gösterdiğini görmekteyiz.

Dow Chemicals ve Ford Motor Company’in düşük maliyetli karbon elyaf ürünlerini otomobillerde uygulanmasına yönelik çalışmalarından çıkabilecek olumlu bir sonucun Aksa Akrilik için önemli fırsat yaratabileceğini düşünmekteyiz. Dow Chemicals ve Ford Motor Company düşük maliyetli karbon fiber kullanımını otomotiv sektöründe uygulanması üzerine çalışmalarda bulunuyorlar. Şayet çalışmalar sonuç verirse karbon elyaf temelli parçalar yeni model Ford araçlarda 2020 yılına kadar kullanılmaya başlanabilir. Bu varsayımlar ışığında, Dow Chemicals’ın karbon elyaf ürününde tek iştiraki olan DowAksa’nın yüksek satış hacimlerine ulaşabileceğini düşünmekteyiz

Raporun tamamı için tıklayın.

Ata Yatırım Araştırma

Tüm Aksa Akrilik hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir