Akiş GYO Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (13.06.2019)

Düzenli Nakit Akışı Potansiyeli Sunuyor

Öneri: AL
Fiyat (TL/hisse) 2,35
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse) 3,05
Potansiyel Getiri 30%

Şirket net bir kurumsal stratejiye ve yüksek kalitede bir gayrimenkul portföyüne sahiptir. Düzenli ve sürdürülebilir kira geliri sağlayan AVM ve Cadde Mağazacılığı yatırımlarına odaklanan şirket, zaman zaman da satışa yönelik gayrimenkul projeleri gerçekleştirmekte, ve hissedarları için yüksek nakit temettü getirisi sağlamayı hedeflemektedir. Portföydeki en önemli gayrimenkuller, Net Aktif Değeri’nin (NAD) %85’ten fazlasını oluşturan Akasya AVM, Akbatı AVM ve Beymen’e ev sahipliği yapan Bağdat Caddesi’ndeki Uşaklıgil Apartmanı’dır.

Düzenli nakit akışlarının sürdürülebilir olduğunu düşünmekteyiz. 2017-2018 yıllarında toplam gelirlerin tamamına yakınını kira gelirleri oluşturmuştur, ve bu durum şirket için oynaklığı az ve sürdürülebilir olan nakit akışları anlamına gelmektedir. AVM yönetimi konusundaki önemli tecrübesi sayesinde şirket, dükkan doluluk oranlarında yüksek seviyeleri korumayı başarabilmektedir. Maliyet yönetimi ve verimlilik artışı çalışmaları neticesinde 2018’de 7 puan artan FAVÖK marjı, 1Ç2019’da 1 puan daha yükselerek %72,7 seviyesine ulaşmıştır.

Şirket yönetimi lkidite riskini ve kur riskini düşürme konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Yakın dönemdeki olumlu gelişmelere rağmen %93’ü döviz bazlı olan toplam 1,9 milyar TL’lik finansal borcun ortalama vadesi 2,1 yıldır ve %185 seviyesinde bulunan Net Borç / Piyasa Değeri oranı, %120 seviyesinde olan sektör ortalamasının oldukça üzerindedir.

2017-2019 yılları arasında nakit temettü verimi net %12’dir ve şirket yüksek nakit temettü dağıtımı politikasının devamında kararlıdır. Şirket, ekonomik durgunluk dönemlerinde de düzenli nakit temettü dağıtımından vazgeçmemektedir. Nitekim, 28 Mayıs 2019’da hisse başına 0,125 TL net nakit temettü ödemesi yapmış, aynı miktardaki ikinci temettü ödemesini de 17 Temmuz’da yapacaktır.

İNA analiziyle hesapladığımız hedef değer hisse başına 3,05 TL’dir, ve %30 getiri potansiyeli sunmaktadır. %18 risksiz faiz oranı, %5,5 risk primi, ve %20,2 AOSM varsayımları altında belirlediğimiz hedef değer hisse başına 3,05 TL’dir. %30 getiri potansiyeline işaret eden bu hedef değer, Net Aktif Değer (NAD) iskontosunun mevcut %72 seviyesinden %64’e gerilemesi anlamına gelecektir ki, bu iskonto bile %62 olan sektör ortalama iskontosunun üzerinde olacaktır. Yakın vadede hisse fiyatını hareketlendirecek önemli bir katalizör olmadığını düşünmekle birlikte, faizlerde gerileme yaşanması ve TL’nin değerinin istikrarlı olması halinde hem sektör hisselerinin hem de Akiş hissesinin olumlu etkileneceği kanaatindeyiz. Hissenin işlem hacmi oldukça düşüktür, ve son bir yıllık günlük ortalama işlem hacmi sadece 606,100 TL olarak gerçekleşmiştir.

Değerleme ile ilgili risk teşkil edebilecek hususlar.
1) Kısa vadeli finansal borcun çevriminde sorun yaşanması,
2) AVM doluluk oranlarında ve kira gelirlerinde gerileme meydana gelmesi,
3) TL’nin değerinde hızlı değer kaybı olması,
4) Faizlerde artış meydana gelmesi,
5) Ekonomik durgunluğun derinleşmesi,
6) AVM sektöründe rekabetin hızla artması.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!