Akbank Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (20.01.2014)

Akbank Hisse Yorumu

Sağlıklı varlık kalitesi destekleyici olacaktır…

• Varlık kalitesi konusundaki endişelerin arttığı bir ortamda sektöre göre çok iyi konumda olan aktif kalitesi farklılık yaratacaktır…

• Elverişli fonlama çeşitliliği fonlama mailyetlerinin yukarı yönlü olduğu ortamda avantaj sağlayacaktır…

• Maliyet tarafının başarılı yönetimi 2014’de etkinlik ve gider rasyolarını destekleyecek..

Sektörün en iyi varlık kalitesine ve karşılama oranına sahip bankalarından biri…

2014’de her ne kadar takipteki kredilerde bir baskı beklesek de Akbank için takibe düşenkredi rasyosunda 30 baz puan artış beklemekteyiz. Bunu beklemekle beraber Akbank’ın varlık kalitesinin sektörde en iyilerden biri olmaya devam etmesini beklemekteyiz. Akbank’ın seneyi %1.7 takibe düşen kredi rasyosunda bitirmesini beklerken sektör için bu oranın %3.0 olmasını öngörmekteyiz. Bankanın %200’e yaklaşan takibe düşen kredi karşılama rasyosu ise sektör ortalaması olan %120 çok üzerindedir.

Ücret ve komisyon gelirlerinde yavaşlama beklesek de maliyet tarafının başarılı yönetimi 2014’de etkinlik ve gider rasyolarını desdekleyecek…

Akbank için 2014’de %17 ücret ve komisyon büyümesi ile tamamlamasını beklemekteyiz. Tahminimiz banka yönetiminin de seneki beklentisi olan %15’in biraz üzerindedir. Her ne kadar Akbank yönetimin beklentisi olan %8 maliyet artışının üzerinde %11 bir artış beklesek de ücret/maliyet rasyosunun bu sene %67 olmasını beklemekteyiz (%65 2013 beklentisi).

Fonlama çeşitliliği ve menkul kıymet pörtföyünün yapısı yukarı yönlü faiz ortamında destek sağlayacaktır…

Akbank’ın menkul kıymet pörtföyünün toplam varlıklara oranı (3Ç13 itibari ile %26) diğer bankalara nazaran yüksek olmasına rağmen menkul kıymet pörtföyünün kırılımına baktığımızda, faize daha duyarlı TL varlıklar oranı sektörde en düşüklerden biridir.
Repo fonlamasının maliyetlerinin arttığı bir ortamda ise Akbank sektördeki benzerlerine göre daha az repo fonlaması yapmasından dolayı göreceli olarak daha az etkilenecektir.

Ata Yatırım Hisse Senedi Stratejisi – 2014 Raporu

Raporun tamamı için tıklayın.

Tüm Akbank hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir