Akbank 2020 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (29.04.2020)

Beklentilerin hafif altında sonuçlar. Hedef fiyat 6,90 TL’den 6,45 TL’ye indirildi. AL olan tavsiyemiz ise TUT olarak revize edildi

Tavsiye TUT
Hedef fiyat (TL) 6.45
Artış potansiyeli (%) 9%
Önceki Tavsiye AL
Önceki hedef fiyat (TL) 6.90

Akbank 1Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif altında 1,310 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %1,5 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,335 milyon TL olan tahminimizin ve 1,338 milyon TL olan piyasa beklentisinin %1,8 ve %2,1 altında gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %7,3 azalarak %10,3 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden iyi gelen net faiz gelirleri ile beklentileri aşan kredi karşılıkları ve faaliyet giderleri sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin hafif altında gerçekleşmiştir. Banka 1Ç20’de olası riskler icin 250 milyon TL tutarında serbest karşılık ayırmıstır. Ayrıca LYY kredisinin yeniden değerlemesinin negatif etkisi 871 milyon TL tutarında yüksek bir seviyede olup net kar rakamını olumsuz etkilemiştir.

Bütçe üzerinde marj gelişimi, kredi mevduat makasındaki hafif gerileme, net ücret ve komisyon gelirlerinde zayıflama, toplam kredilerde sektor altı büyüme performansi, TL bireysel krediler büyümesinde hızlı artış, yabancı para kredilerde devam eden zayıflama, sektör üstü mevduat büyümesi, 430 milyon TL tutarinda yüksek ticari zarar, faaliyet giderlerinde sert artış, TGA rasyosunda sınırlı artış (+10 baz puan) ve sermaye yeterliliği rasyolarında iyileşme çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

1Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde hafif negatif bir etki bekliyoruz. Banka 2020 bütçesinde henüz bir revizyona gitmemiştir ancak net faiz marjı, TGA rasyosu ve kredi riski maliyetinde yukarı yönlü; kredi büyümesi, net ücret ve komisyon gelirleri büyümesi, öz kaynak karlılığı beklentilerinde aşagı yönlü potansiyel olabileceği belirtilmistir.

Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 6,90 TL olan hedef fiyatımızı, 2020-2022 net kar rakamlarında gercekleştirdigimiz aşagı yönlü revizyonlar sonrasi 6,45 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %9 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” olan tavsiyemizi ise “TUT” olarak revize ediyoruz. Hisse 2020T 5,2x F/K (Benzerlerine göre %37 primli) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve %10,3 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Marjlarda bütçe üstü performans. Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 6 baz puan daralarak %4,9 seviyesinde gerçekleşmiştir (Bütçe: >4%). Tüfe endeksli tahvil gelirlerindeki toparlanma (+%61) marjları olumlu etkilerken kredi mevduat makası çeyreksel bazda 9 baz puan zayıflamıştır. Tüketici kredilerindeki güçlü büyüme marjlar için olumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN