Akbank 2012 / 6 Aylık Net Karı

Akbank 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar 106 milyon TL net kâr elde etti.

2012 yılının ilk yarısında nakdi ve gayri nakdi kredilerini %12 artışla 100 milyar TL seviyesine çıkaran Akbank, Türkiye’nin büyümesine destek sağlamaya devam ediyor.

Akbank’ın 2012 yılı ilk altı ayında 1 milyar 435 milyon TL brüt kâr elde ettiğini kaydeden Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Brüt kârı üzerinden 329 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net kârı 1 milyar 106 milyon TL oldu” dedi.

2023 yılında Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olmayı hedeflediğini ve bunun da ancak güçlü bir bankacılık sektörü ile mümkün olabileceğini belirten Binbaşgil, “Türkiye bölgesinin ve dünya ekonomisinin yükselen değeri. Ülkemizin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında, başarısı her geçen gün daha da yükselen bankacılık sektörümüz önemli bir rol oynayacak. Biz de Akbank olarak dünyaya örnek teşkil edecek bankacılık uygulamalarını hayata geçirmeye, aynı zamanda da bilançomuzu sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Bankamız büyüme ve kârlılıkta giderek artan bir performans sergiliyor. Toplam aktiflerimiz yılın ilk yarısında 145 milyar TL’yi geçti” dedi.

“Kredilerde yılın ilk yarısında sektörün üstünde bir büyüme ile pazar payımızı artırmaya devam ettik.”

Daha da şeffaflaştırdıkları ve basitleştirdikleri kredi süreçleri ile müşterilerine hızlı bir şekilde finansal çözümler sağladıklarını vurgulayan Binbaşgil, “Akbank olarak tüm dağıtım kanallarımızla, ihtiyatlı şekilde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi desteği sağlamaya devam ediyoruz. Kurumsal, KOBİ ve bireysel kredilerde piyasanın üzerinde bir büyüme sağlayarak pazar payımızı artırmaya devam ettik. Toplam kredilerimiz 2012’nin ilk altı ayında %11,5 büyüme ile 83 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

“Avantajlı ürün-hizmet ve çözümlerimizle KOBİ’lerimize desteğimizi sürdürüyoruz.”

KOBİ’lerin daha fazla desteklenmesinin Türkiye’nin uluslararası ticaretteki payının artırılmasına önemli katkı sağlayacağının altını çizen Binbaşgil, “Bugün markalaşan, yenilikçi ürünler sunan şirketlerin global piyasalarda öne çıktığını görüyoruz. KOBİ’lerimiz ar-ge faaliyetlerini artırdıkları, yaratıcı ve ileri teknoloji ürünlerinin imalatına ağırlık verdikleri ölçüde uluslararası pazarlarda benzer başarıları yakalayacak potansiyele sahip. Ülkemizin üretim ve istihdamına önemli katkılar sağlayan KOBİ’lerimize inanıyoruz. Avantajlı ürün-hizmet ve çözümlerimizle KOBİ’lerimize desteğimizi sürdürüyoruz. 2012 yılında KOBİ’lere yönelik kredilerimiz yılın ilk altı ayında %12 arttı. KOBİ ve kurumsal kredilerimizin toplamı ise yılın ilk yarısında 53 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

“2012 yılında Kredi Kartı alacaklarında lider banka olduk.”

Kredi kartlarıdaki başarılı performanslarını sürdürdüklerini kaydeden Binbaşgil, “2012’nin ilk altı ayında yaklaşık %19 büyüme gösteren tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları kredileri ile müşterilerimize sağladığımız destek 30 milyar TL’ye ulaşırken bu alanda 2011 yıl sonuna göre 1 puanın üzerinde de pazar payı kazandık” dedi. Binbaşgil, aynı dönemde kredi kartı kredileri ile sağladıkları desteği %26 oranında artırdıklarını vurgulayarak kredi kartı kredilerinin 12 milyar TL’ye çıktığını, 2011 sene sonuna kıyasla pazar paylarını 1.7 puan artırdıklarını ve bu sayede 2012 yılında kredi kartı alacaklarında lider banka konumuna geldiklerini belirtti.

“Büyümemizi tedbirli ve sağlıklı gerçekleştiriyoruz.”

Bankacılık sektörünün sürdürülebilir ve sağlıklı bir biçimde büyümesinin tüm finansal sistemin istikrarına önemli katkı sağladığını kaydeden Binbaşgil, “Sürdürülebilir büyümeyi ikinci plana iten bankacılık sektörünün diğer ülkelerde yol açtığı sorunları hep birlikte izliyoruz. Ekonomimizin ve reel sektörümüzün büyümesine destek sağlarken sadece bugünü değil, geleceği de düşünüyoruz. Akbank olarak tedbirli ve risk odaklı yaklaşımımızla sağlıklı şekilde büyümeye devam ediyoruz. 2011 yıl sonu itibarıyla %1,7 seviyesinde bulunan takipteki kredi oranımız düşüş trendini sürdürerek 2012’nin ilk altı ayında %1,6’ya geriledi.” Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank’ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere %169 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

“Tasarruf seferberliği başlattık.”

Yaşanan son çalkantıda “Yüksek Tasarruf-Yüksek Yatırım”a dayalı büyüme modeli uygulayan Asya ülkelerinin başarılı performanslarıyla öne çıktığının altını çizen Binbaşgil “Biz de tasarruf konusunu çok önemsiyoruz. Ana Para Korumalı Fonlar, Altın Mevduatı, Mevduat Birikim Hesabı ve diğer yenilikçi finansal ürünlerimizle müşterilerimizi ve yatırımcıları tasarrufa teşvik ediyoruz. Ayrıca toplumumuzdaki tasarruf algısını güçlendirmek ve tasarrufu tabanda yaygınlaştırmak için tasarruf seferberliği başlattık. Akbanklı gönüllülerimizin desteğiyle ilköğretim çağındaki öğrencilerimize bankalar ve finansal ürünler hakkında temel bilgiler veriyoruz” dedi.

Yatırımcıların ve müşterilerin tasarruflarını artırmaya teşvik eden çalışmalarının Akbank’ın mevduat yapısını daha da güçlendirdiğini belirten Binbaşgil, toplam mevduatlarının yılın ilk yarısında sektörün üzerinde bir büyümeyle 86 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.

“Teknolojide trendleri belirleyen uygulamalara imza atıyoruz.”

Türkiye’de öncüsü oldukları dijital bankacılık alanındaki çalışmaları yeni bir proje ile bir adım daha ileri taşıdıklarına dikkat çeken Binbaşgil, “Teknoloji de trendleri belirleyen uygulamalara imza atıyoruz. Bir süre önce tanıtımını yaptığımız ‘Akbank Direkt’ ile banka müşterisi olmanın ve banka değiştirmenin önündeki zorlukları ortadan kaldırdık. Bu yeni projemizle hiç şubeye gitmeden Akbanklı olmak ve daha sonra da internet ve mobil uygulamalar sayesinde bankamızın hizmetlerinden yararlanmak artık mümkün. Akbank Direkt’i kullanan müşteri sayısı ilk altı ayda %23 artarak 1,4 milyon kişiye ulaştı. Mobil teknolojilere yatırım yapmaya, yeni ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin olduğu her yerde yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bugün Akbank müşterilerinin 1/3’ü şubelerimize uğramadan işlemlerini alternatif dağıtım kanallarımız üzerinden gerçekleştiriyor” dedi.

“Kalıcı liderlik yolundaki çalışmalarımız, uluslararası platformlarda da ödüllendiriliyor.”

Sağlıklı ve kârlılık içinde büyümeye odaklandıklarını vurgulayan Binbaşgil, “Strateji, altyapı, verimlilik ve teknoloji konularına önemli zaman harcıyoruz, bu alanlarda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kalıcı Liderlik yolundaki çalışmalarımız, uluslararası platformlarda da ödüllendiriliyor. Global Banking and Finance Review 2012 yılı “Bankacılık Ödülleri” değerlendirmesinde Akbank’ı üst üste 2. kez “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçti. Retail Banker International ise Akbank’ı “Best Use of CRM in Marketing” – “Pazarlama Faaliyetlerinde En İyi Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemleri Kullanımı” kategorisinde “Dünyanın En İyi Bankası” ödülüne layık gördü.” dedi.

“İlk yarıdaki yüksek performansın arkasında Akbanklıların enerjisi bulunuyor.”

16 binin üzerinde Akbanklı’nın “Kalıcı Liderlik” yolunda kenetlendiğini ve sektörün oldukça üzerinde bir performans sergilediğini ifade eden Binbaşgil, “Müşterinin tercih ettiği banka olmamızın arkasında öncü uygulamaları kullanıma sunan, işinin uzmanı Akbanklıların enerjisi bulunuyor. Çalışanlarımızın sektörde farklılık yaratacak yeni başarılara imza atacağına inancımız tam. Başta en kaliteli hizmet anlayışıyla müşterilerine kalıcı değer yaratmayı hedefleyen çalışanlarımıza olmak üzere tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir