Ağustos Ayı Enflasyonu Bankacılık Endeksini Zıplattı

Dışarıda Eylül ayı FED faiz artırım beklentisinin piyasalarda yarattığı baskı azalırken içeride Ağustos ayı verilerinde enflasyonun düşüş trendine geri dönüşü ile haftaya moralli başladık.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son iki aylık yükselişin ardından Ağustos ayında enflasyonun düşeceğini öngörüyordu. Bankanın beklentisine paralel Ağustos ayı enflasyonu yüzde 4,69 giyim ve ayakkabı yüzde 1,92 gıda ve alkolsüz içeceklerde gerilemenin katkısı ile yüzde 0,29 geriledi. Ağustos ayında tüketici enflasyonunda düşüş ile yıllık enflasyon yüzde 8,05’e geriledi. Temmuz ayında yüzde 8,70 olan çekirdek enflasyonun yüzde 8,41’e gerilemesi de olumluydu.

FED faiz artırımı beklentisinin yılın son toplantısına kayması ve gelişen ülke piyasalarına talebin devamı TCMB’nin sadeleştirme politikasının devamını destekliyor. Öte yanda yolundan çıkmış görünen enflasyonun Ağustos ayı ile gerilemesi Merkez Bankası’nın elini kolaylaştırıyor. Merkezin üst bant faiz indirimlerin reel sektör ve piyasa faiz oranlarına yansımasına bakınca, istenilen sonuç henüz alınamadı. Düşük faiz oranları mali sektöre aracılığı ile reel sektöre yansımadığı takdirde büyüme tarafında beklenen fayda güç görünüyor.

Tahvil bono piyasasında 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faiz oranları arasındaki spread enflasyon verisinden sonra bir miktar daralmakla beraber ileriye dönük enflasyon beklentileri törpülenmiş değil. Sonbahar aylarında mevsimselliğin etkisi ile yükselme ihtimali olan enflasyon Merkez Bankası’nın yılsonu hedefini zorlaştırabilir. Ayrıca, yılın son çeyreği gelişen ülke ekonomileri ve piyasaları için yılın ilk yarısına kıyasla daha zorlu geçebilir. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde, TCMB’nin üst bant faiz indirimlerine devam ederken daha fazla değişkeni dikkate alması gerektiğini düşünüyoruz.

BIST100 Bankacılık Endeksi

bankacilik

BIST100 bankacılık endeksi yukarı taşıyabilecek mi? BIST100 endeksinde yukarı yönlü hareketin devamı bankacılık sektörüne bağlı görünüyor. İkinci çeyrek bilançolarında iyileşmeye rağmen, Ağustos ayı boyunca BIST100 bankacılık endeksi belirli seviyeleri aşmakta zorlandı. 05 Eylül seansına gelindiğinde, sektördeki hisse senetlerinin beklenen performans ile yukarı yönlü bir kopma yaşadığını görüyoruz. Teknik olarak, 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaları üzerine çıkan bankacılık sektörü bu görünümü ile küresel piyasaların da destek verdiği bir ortamda BIST100 endeksini yukarı taşıyabilir.

Arzu Toktay

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN