ABD Sanayi Üretimi 2011 / Eylül

Otomobil ve bilgisayar taleplerinin artmasıyla, Ağustos ayında durma noktasına gelen ABD’de sanayi üretimi Eylül’de artış kaydetti.

ABD’de sanayi üretimi Eylül ayında artan otomobil ve bilgisayar taleplerinin etkisiyle büyüme kaydederek, imalatçıların büyümeye katkı sağladığının sinyalini verdi. ABD’de fabrikalar ve madenlerdeki üretim ile enerji üretimi Eylül ayında beklenti dahilinde gerçekleşerek, yüzde 0.2’lik büyümeye işaret etti.

Fed’in açıkladığı rakamlara göre, sanayi üretiminin yüzde 75’ini kapsayan fabrika üretimi 3. ayında da artış kaydetti. General Motors Co. ve Alcoa In. gibi şirketler, Japonya’nın Mart ayından deprem ve tsunamiden toparlanma kaydetmesi, şirket yatırımlarının artması ve gelişen piyasalardan gelen taleplerin yükselmesiyle destek buldu. Diğer yandan Avrupa’daki teslimatların yavaşlayabileceği, bu sebeple üretimin tam performansa henüz kavuşulamayacağına dikkat çekiliyor.

“Amerika’yı şu anda resesyonla korkutamazsını” diyen JP Morgan Fund’ın baş piyasa stratejistlerinden David Kelly, son haftalardaki verilerin oldukça iyi olduğunu söyleyerek, ekonominin 3. çeyrekte yüzde 2 ila 3 büyüme kaydettiğini öngördü.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir