ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Temmuz 2021

ABD’de tarım dışı istihdam güçlü gerçekleşti

ABD’de Temmuz ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri ekonomik aktivitedeki hızlanmaya ilişkin güçlü sinyaller verdi. Verilere göre ülkede tarım dışı istihdam Temmuz’da 943 bin arttı. Bu veriye ilişkin beklenti 870 bin olarak belirlenmişti.

ABD’de Temmuz ayında tarım dışı istihdam 943 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 870 bin seviyesindeydi. Geçen ay 850 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı ise 938 bine revize edildi.

Temmuz’da işsizlik verisi yüzde 5,4 oldu. Bloomberg ekonomistlerin beklentisi yüzde 5,7 olarak kaydedilmişti.

Ortalama saatlik kazançlara bakıldığında Temmuz’da bir önceki aya göre artışın yüzde 0,4 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,3 olmuştu. Yıllık bazda ise ortalama saatlik kazançlar Temmuz’da yüzde 4 arttı. Ekonomistlerin yıllık artışı beklentisi ise yüzde 3,9 olarak kaydedilmişti.

ADP verisi beklenti altında kalmıştı

Veri için öncü göstergelerden biri olarak kabul edilen ADP özel istihdam verisi Temmuz’da beklentilerin altında kalmıştı.

ADP verilerine göre istihdam 330 bin arttı. Bu, Şubat ayından beri görülen en düşük artış oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 690 bindi.

Küçük ölçekli firmalar 91 bin, orta ölçekli firmalar 132 bin, büyük ölçekli firmalar da 106 binlik istihdam yarattı.

İşsizlik maaş başvurularındaki düşüş ikinci haftasında

Bir başka öncü gösterge olan işsizlik maaşı başvurularından ise olumlu sinyaller gelmişti. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 31 Temmuz’da sona eren haftada 14 bin düşerek 385 bin oldu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 383 bindi. Devam eden başvurular da 24 Temmuz’da sona eren haftada 2,39 milyona geriledi. Son 8 ayda faaliyet koşullarındaki güçlenme, işsizlik başvurularının aşağı yönlü trendini destekledi.

Sonbaharda istihdam piyasasında güçlenme bekleniyor

Veriler yayımlanmadan önce yaptığı değerlendirmede Bloomberg Economics Ekonomisti Eliza Winger, haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin, düşüşün sonbaharda devam edeceği yönündeki görüşünü desteklediğini belirtti. Winger, Delta varyantının aşağı yönlü bir risk oluşturduğunu ancak istihdam piyasasındaki toparlanmaya sınırlı bir etki öngördüklerini söyledi. BE tarım dışı istihdamda 950 bin artış bekliyordu.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de sonbaharda istihdam piyasasının daha güçlü olacağı konusunda iyimser olduğunu ancak delta varyantının bir pürüz olduğunu söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT