ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Ocak 2024

ABD’de tarım dışı istihdamda yıla güçlü başlangıç

ABD istihdamı ve işçilerin ortalama saatlik kazançları beklentinin üzerinde artarak işgücü piyasasının önümüzdeki aylarda ekonomik büyümeyi destekleyecek kadar dayanıklı olduğunu ortaya koydu.

ABD’de tarım dışı istihdam Ocak’ta 353 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak’ta artışın 185 bin olması yönündeydi.

Ocak ayında ülkede işsizlik yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Ankette işsizlik beklentisi ise yüzde 3,8 olarak belirlenmişti.

Piyasanın dikkatle takip ettiği revizyon tarafında ise yukarı yönlü revizyon dikkat çekti. Buna göre istihdam 2023 yılının ikinci yarısında ortalama aylık 27 bin yukarı revize edildi.

Enflasyon göstergesi açısından takip edilen ortalama saatlik kazançlarda da beklenti üzeri gerçekleşme dikkat çekti.

Ocak’ta ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,6 arttı. Beklenti yüzde 0,3 olarak belirlenmişti. Ortalama saatlik kazançlarda yıllık artış ise yüzde 4,5 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 4,1 düzeyindeydi.

Verilerin yayımlanmasının ardından swap piyasasında Mart ayında faiz indirimi beklentileri geriledi. Daha önce Mayıs ayında faiz indirim olasılığı yüzde 100 olurken, verilerin yayımlanmasının ardından bu fiyatlama değişti.

Kaynak: Bloomberg HT