ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Mayıs 2023

ABD’de istihdam beklentilerin üzerinde arttı

ABD’de tarım dışı istihdam Mayıs’ta 339 bin ile beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı yüzde 3,7’e çıktı. Beklenti yüzde 3,5 olması yönündeydi.

ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı. Buna göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam Mayıs’ta 339 bin kişi arttı.

Piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş kaydeden tarım dışı istihdam verisinin, bu dönemde 195 bin kişi artması öngörülüyordu.

Mayıs ayında istihdam, profesyonel ve ticari hizmetler ile profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetlerinde artmaya devam etti.

İşsizlik oranında artış

ABD’de işsizlik oranı ise mayısta 0,3 puan artarak yüzde 3,7’ye çıkarken, Ekim 2022’den bu yana en yüksek değerini aldı. Piyasa beklentileri işsizlik oranının yüzde 3,5 açıklanması yönündeydi.

İşsizlik oranı, Nisan’da da yüzde 3,4 olmuştu.

Diğer taraftan, saatlik kazançlar Mayıs’ta yıllık yüzde 4,3 arttı. Piyasalar yüzde 4,4 artış bekliyordu.

Ülkedeki işsiz sayısı Mayıs’ta 440 bin kişi artarak 6 milyon 97 bine yükseldi. İş gücüne katılım oranı ise bu dönemde değişmeyerek yüzde 62,6 oldu.

Haftalık ortalama çalışma saati 0,1 azalışla 34,3’e gerilerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç yüzde 0,3 artarak 33,44 dolara tırmandı.

Piyasa beklentileri ise ortalama saatlik kazancın söz konusu dönemde yüzde 0,3 artması yönündeydi.

Kaynak: Bloomberg HT