ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Mart 2024

ABD’de tarım dışı istihdam Mart’ta güçlü geldi

ABD’de Mart ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri yayımlandı. ABD’de Fed’in para politikası için kritik önemdeki tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

Buna göre Mart ayında ABD’de tarım dışı istihdam artışı 303 bin olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 214 bin olması yönündeydi. Şubat ayında ülkede tarım dışı istihdam artışı 275 bin olarak gerçekleşmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin işsizlik ile beklentisi ise yüzde 3,8 olmuştu. Ülkede işsizlik oranı Şubat ayında yüzde 3,9 olarak kaydedilmişti.

Tarım dışı istihdam için öncü göstergelerden biri olan ADP özel sektör istihdamı Mart’ta beklentilerin üzerinde bir performans göstermişti.

ADP özel sektör istihdamı Mart’ta 184 bin kişi artmıştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 150 bin olması yönündeydi.

Şubat’ta 140 bin olarak açıklanan veri de 155 bine revize edilmişti.

Veriler ABD’li şirketlerin geçtiğimiz ay Temmuz 2023’ten bu yana en fazla istihdam artışını gerçekleştirerek işgücüne yönelik güçlü bir talebe işaret ettiğini göstermişti.

-Veriler anlık olarak güncellenecektir. Veriler ve verilere ilişkin yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

Kaynak: Bloomberg HT