ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Haziran 2021

ABD’de tarım dışı istihdam beklentiyi aştı

ABD’de Haziran ayına ilişkin tarım dışı istihdam verisi açıklandı. Öncü göstergelerin işaret ettiği gibi tarım dışı istihdam verisi güçlü bir gerçekleşme kaydetti. Ülkede Haziran’da tarım dışı istihdam 850 bin artış gösterdi. Beklenti 720 bin artış olması yönündeydi.

ABD’de ekonomik toparlanmaya ilişkin son güçlü sinyal Haziran ayı istihdam verilerinden geldi. ABD’de tarım dışı istihdam Haziran’da 850 bin arttı.Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 720 bin olması yönündeydi.

Daha önce 559 bin olarak açıklana Mayıs ayı tarım dışı istihdam artışı 583 bine revize edildi. Ülkede Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 5,9 oldu. Beklenti yüzde 5,6 olarak belirlenmişti.

Saatlik ortalama kazançlar ise Haziran’da beklentilere paralel gerçekleşti. Buna göre saatlik ortalama kazançlar Haziran’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6; bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış gösterdi.

Haziran’da işgücüne katılım oranı yüzde 61,6 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 61,7 olarak belirlenmişti.

Öncü göstergeler de pozitif olmuştu

İşsizlik maaşı başvuruları ve ADP özel sektör istihdam verisi de istihdam piyasasındaki toparlanmaya ilişkin güçlü sinyaller vermişti.

25 Haziran haftasında ülkede işsizlik maaşı başvuruları 364 bin oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi bu rakamın 388 bin olması yönündeydi.

Devam eden başvurular ise 25 Haziran haftasında 3 milyon 469 bin olarak beklentileri aştı. Bu veriye ilişkin ekonomistlerin beklentisi 3 milyon 340 bin olmuştu.

ADP’nin açıkladığı ABD özel sektör istihdamı ise, Haziran ayında 692 bin ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Mayıs ayında istihdamın 600 bin artacağı yönündeydi.

ABD özel sektör istihdamı, aşılama çalışmaları ve işletmelerin yeniden açılmasıyla Mayıs’ta son 7 ayın en büyük yükselişini kaydetmişti. Mayıs ayındaki istihdam artışı açıklanan Haziran verisiyle birlikte 978 binden 886 bine revize edildi

ADP Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, firmalarda işe girenlerin sayısı Mart ayında 565 bin artış gösterdikten sonra Nisan’da 742 bin artış yaşamıştı.

Kaynak: Bloomberg HT