ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri / Mart 2013

ABD´de Mart ayında tarım dışı istihdam 88 bin arttı, işsizlik oranı yüzde 7.6´ya indi.

ABD’de bugün açıklanan işsizlik verileri, işverenlerin Mart ayında beklentilerin çok altında istihdam yarattığını gösterirken, iş gücünde yaşanan büyük düşüş işsizlik oranının gerilemesine neden oldu.

İstihdam oranı aylık 88,000 artarken, Şubat ayının rakamı 268,000’e yukarı yönlü revize edildi. Bloomberg anketine katılan 87 ekonomistin tahmin medyanı ise 190,000’lik bir artışa işaret ediyordu. İşsizlik oranı yüzde 7.7’den yüzde 7.6’ya düştü.

Yavaşlayan işe alımlar, firmaların şu an ellerinde olan işgücüyle yerel talebi karşılayacaklarına dair güvenlerinin tam olduğunun bir işareti olarak algılanıyor. İstihdamda devamlı ve istikrarlı artışların olmaması Fed’in rekor parasal genişleme politikasını azaltmak için daha fazla gelişim görmesi gerektiğini gösteriyor.

San Francisco’da bulunan Bank of the West şef ekonomisti Scott Anderson, “İstihdam genel olarak zayıf. İkinci yarıda ekonomide biraz toparlanma görebiliriz ama istihdam büyümesinde çok büyük bir etki yaratmayacak gibi. Fed yıl sonuna kadar tam genişlemeci politikasına devam edecektir” sözlerini kullandı.

Bir başka anket üzerinden belirlenen işsizlik oranı ise yüzde 7.6’ya gerilerken, Bloomberg anketine katılan ekonomistler bu oranın yüzde 7.7’de sabit kalacağı tahmininde bulunmuşlardı. Aralık 2008’den bu yana en düşük oran olan bu rakam iş gücünde 496,000 kişilik bir düşüşten kaynaklandı.

İşgücü desteği yüzde 63.3’e düşerek Mayıs 1979’dan bu yana en zayıf seviyeye indi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir