ABD Sanayi Verileri / Aralık 2013

ABD’de sanayi üretimi, Aralık’ta üst üste beşinci ayda yükselirken, 2010’dan bu yana da en güçlü çeyreği gerçekleştirerek imalat sanayiinin ABD ekonomisindeki ilerlemeye yardımcı olduğuna işaret etti.

Fabrika, maden ve kamu üretimleri, Kasım ayındaki revize edilen yüzde 1’lik artışın ardından, Aralık ayında da yüzde 0.3 yükseldi. Bu artış, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ile örtüştü. İmalat sanayii üretimi ise beklenenden fazla yükseldi.

Sanayi üretimi yılın son çeyreğinde yıllık oranda yüzde 6.8 yükselirken, 2010’un ikinci çeyreğinden bu yana en iyi çeyrek performansını kaydetti. Fabrikaların inşaat malzemeleri, otomobil ve elektronik eşya siparişleri ile meşgul olması ve okyanus ötesi piyasaların da genişlemesiyle, imalat sanayiinin ekonominin gücüne kaynaklık etmeye devam edeceği düşünülüyor.

New York’ta bulunan TD Securities USA LLC ABD stratejisti Gennadiy Goldberg, “Üretim oldukça güçlü bir şekilde devam etmeli, bunun aksi durumu ortaya koyacak çok az da olsa görünüm vardı. Otomobiller önemli bir bölümü oluşturacak. Tüketici açısından baktığımızda görünen, toparlanan iş gücü piyasası ve kredi akışlarındaki genel bir artış ile tüketicilerin daha fazla otomobil almasına yardımcı olması” ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 84 ekonomistin tahmin medyanı, sanayi üretiminde yüzde 0.2 düşüş ile yüzde 0.7 artış olacağı aralığında değişiklik gösterdi. Kasım ayı verisi daha önce yüzde 1.1 artış seviyesinde açıklanmıştı.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir