ABD Enflasyon Oranları / Temmuz 2023

ABD’de enflasyon Temmuz’da beklentinin altında kaldı

ABD’de Temmuz ayına ilişkin tüketici enflasyonu verileri belli oldu. Gıda ve enerji hariç fiyatları kapsayan çekirdek enflasyon aralıksız ikinci ayında yüzde 0,2 oranında artış kaydetti. Manşet enflasyon aylık bazda beklentilere paralel açıklanırken, yıllık bazda yüzde 3,2 ile tahminin altında kaldı.

ABD’de tüketici fiyatlarında son iki ayda arka arkaya açıklanan artışlar, iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşirken, Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu dizginlemeyi başarabileceğine dair umutlar arttı.

ABD’de tüketici fiyat endeksi Temmuz’da bir önceki yıla göre yüzde 3,2 arttı. Aylık enflasyon ise yüzde 0,2 olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık artışın yüzde 3,3 olması yönündeydi. Aylık olarak ise yüzde 0,2’lik enflasyon beklentisi ortaya konmuştu.

Çekirdek göstergeler de beklentilere paralel gerçekleşti. Buna göre, gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık olarak yüzde 0,2 arttı. Yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 4,7 olarak kaydedildi.

Enflasyondaki bu tablo, sağlam ekonomik büyüme ve sağlıklı ancak kademeli olarak soğuyan bir işgücü piyasası ile birlikte, Fed açısından doğru yönde atılmış bir başka adımı temsil ediyor. Faizlerin 22 yılın en yüksek seviyelerine çıkması, fiyat baskılarını yatıştırmada önemli rol oynadı, ancak birçok ekonomistin kaçınılmaz olarak gördüğü resesyon ise henüz yaşanmadı.

Bu veri, Fed yetkililerinin eylül ayı toplantısında dikkate alacakları bir dizi önemli veriden sadece biri. Veri akışı bu yönde gelmeye devam ederse, Fed önümüzdeki ay faiz oranlarını sabit bırakabilir.

Verinin ayrıntıları, genel TÜFE’deki artışın %90’ından fazlasının, yılın başından bu yana yumuşayan konut maliyetlerinden kaynaklandığını gösterdi. Trafik sigortaları da yükselişe katkı sağladı. İkinci el otomobil fiyatları ise ikinci ayda düştü ve sebze-meyve fiyatları bu yılın başından bu yana en yüksek artışını kaydetti.

Kaynak: Bloomberg HT