ABD Enflasyon Oranları / Şubat 2023

ABD’de tüketici fiyatları yıllık bazda üst üste 8’inci ayda da geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Şubat ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentisi de fiyatlarda yüzde 0,4 artış olacağı yönündeydi. Böylece tüketici fiyatlarında yıllık bazda artış beklentilere paralel yüzde 6,0 olarak gerçekleşti. Analistler yıllık artışın yüzde 6,4’ten yüzde 6,0’ya ineceği tahmininde bulunmuşlardı.

ABD’DE ENFLASYON TEMMUZ AYINDAN BERİ DÜŞÜŞ KAYDEDİYOR

Tüketici fiyatları 2022 yılının Temmuz ayında yüzde 9,1 ile 1981 yılı Kasım ayından sonra en yüksek seviyesini görmüştü. Enflasyonda o tarihten bu yana düşüş yaşanıyor.

Çekirdek olarak kabul edilen gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,5, yıllık yüzde 5,5 arttı. Analistlerin beklentisi aynı sırayla yüzde 0,4 ve yüzde 5,5 artış olacağı yönündeydi.

Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 0,6 düşerken, yıllık yüzde 5,2 artış gösterdi. Gıda fiyatlarında aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 9,5 artış yaşandı.

Haftalık ortalama kazançlarda yüzde 0,4 düşüş yaşandı.

 

Kaynak: Sabah

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!