ABD Enflasyon Oranları / Ocak 2024

ABD çekirdek enflasyonda 8 ayın en hızlı artışı

ABD’de enflasyon 2024’ün ilk ayında aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,1 olarak tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon da 8 ayın en hızlı artışını kaydetti. Beklentileri aşan veri, Fed’in enflasyonla mücadele patikasının zorlu olacağına ve faiz indirimlerinin kısa sürede başlamayacağına işaret etti.

ABD’de enflasyon Ocak ayında tahminleri aştı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre enflasyon yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,1 oldu.

Beklenti enflasyonun aylık yüzde 0,2 olması, yıllık yüzde 2,9’a gerilemesiydi. Enflasyon geçen sene Aralık’ta aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,4 olmuştu.

Enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon bu dönemde aylık bazda yüzde 0,4 ile 8 ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Yıllık bazda ise değişmeyerek yüzde 3,9 oldu. Beklenti yıllık yüzde 3,7 artıştı.

Gıda fiyatları yükselişini sürdürdü ve aylık yüzde 0,4 arttı. Barınma maliyetleri de aylık yüzde 0,6, yıllık yüzde 6 arttı. Enerji fiyatları ise benzin fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak yüzde 0,9 düştü.

Tahminleri aşan veri, Fed’in faiz indirimlerine yakında başlayacağına yönelik beklentileri azalttı. Para piyasalarında Fed’den ilk faiz indirim beklentisi Haziran’dan Temmuz’a ötelendi.

Fed’in bir sonraki toplantısı 19-20 Mart’ta gerçekleşecek. Bankanın 5. toplantıda da faiz oranlarını değiştirmesi beklenmiyor.

Kaynak: Bloomberg HT