ABD Enflasyon Oranları / Ocak 2023

ABD enflasyonunda gerileme serisi sürdü

Küresel piyasalar için kritik önemdeki ABD Ocak ayı enflasyon verileri yayımlandı. Aylık enflasyon ekonomist beklentilerine paralel gelirken yıllık enflasyon yüzde 6,4 ile beklentileri aştı. Buna karşın ABD’de yıllık enflasyondaki gerileme serisi 7. aya girdi.

ABD’de Ocak ayında yıllık enflasyon 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de tüketici fiyatları Ocak’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 artış kaydetti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak ayında ABD’de TÜFE’nin yüzde 6,2 artacağı yönündeydi.

Yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde çıksa da Aralık ayında kaydedilen yüzde 6,5’lik enflasyona göre geriledi ve gerileme ivmesinin sürdüğünü gösterdi.

Aylık enflasyon ise ekonomist beklentilerine paralel gerçekleşti. Buna göre Ocak’ta TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı.

Gıda ve enerji hariç fiyatlarda yıllık artış yüzde 5,6 ile yüzde 5,5’lik beklentinin biraz üzerinde gerçekleşirken, aylık artış ise yüzde 0,4 ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

Ocak ayında güçlü işgücü piyasasına işaret eden verilerin gelmesi ABD’de sürekli enflasyon endişelerini tetiklemiş Fed üyelerinin daha fazla faiz artışı lehine yorum yapmasına yol açmıştı.

Fed üyesi Michelle Bowman Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada fiyat istikrarı hedeflerinden halen uzakta olduklarını belirterek güçlü işgücü piyasasına işaret etti, faizleri artırmaya devam edeceklerini vurguladı.

Jefferies Ekonomisti Aneta Markowska “zayıflamayı reddeden” bir işgücü piyasası karşısında Fed’in sıkılaşmaya devam edeceği kanısında.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!