ABD Enflasyon Oranları / Nisan 2024

ABD’de çekirdek enflasyon 6 ay sonra ilk kez yavaşladı

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Nisan aylık bazda yüzde 0,3 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterdi. Ülkede değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise Nisan’da aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,6 artış gösterdi. Böylelikle çekirdek enflasyon 6 ayın ardından ilk kez yavaşlama gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı, Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat verilerini açıkladı.

Buna göre tüketici fiyatları Nisan’da bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı. Piyasa beklentisi TÜFE’nin bu dönemde yüzde 0,4 artması yönündeydi.

Ülkede TÜFE, Nisan’da yıllık bazda ise yüzde 3,4 yükseldi. Böylece yıllık TÜFE de piyasa beklentisi olan yüzde 3,4 seviyesine paralel gerçekleşti.

Öte yandan, ABD’de enflasyon Mart ayında aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 3,5 olmuştu.

Ülkede değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE Nisan’da aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,6 artış gösterdi. Böylelikle çekirdek enflasyon 6 ayın ardından ilk kez yavaşlama gösterdi.

Diğer taraftan S&P 500, tüketici fiyat endeksinin altı aydan beri ilk kez Nisan ayında soğuduğunu gösteren verilerin ardından önceki kapanış rekorunu kırdı.

Perakende satışlar da daha önce sıcak olan tüketici sektörüne göre bir miktar yavaşlama gösterdi. Analistlere göre birlikte ele alındığında bu durum Fed’in sonbaharda faiz indirimini destekliyor.

Powell’dan enflasyonda “sabır” çağrısı

Fed Başkanı Jerome Powell, Yabancı Bankacılar Birliği’nin ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte enflasyonun soğumaya devam ettiğine dair kanıtları beklemeleri gerektiğini söyleyerek borçlanma maliyetlerini uzun süre yüksek tutma ihtiyacını vurgulamıştı. Fed Başkanı, son enflasyon rakamlarının faiz oranlarını düşürmek için gereken güvene ulaşmanın daha önce düşünülenden daha fazla zaman alacağına işaret ettiğini söyleyerek bu ayın başlarında yaptığı açıklamaları yinelemişti.

Powell, ilk çeyrekte enflasyonda ilerleme kaydedilmemesine atıfta bulunarak, “Sorunsuz bir yol olmasını beklemiyorduk, ancak bu veriler bence herkesin beklediğinden daha yüksekti. Bu durumun bize anlattığı şey, sabırlı olmamız ve kısıtlayıcı politikanın işini yapmasına izin vermemiz gerektiğidir. Enflasyonun zaman içinde yüzde 2’ye ineceğinden emin olmamız daha uzun sürecek gibi görünüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!